В Україні значно зросли тарифи на житлово-комунальні послуги. Тому не дивно, що в українських сім’ях виникає заборгованість за комуналку. Однак, відповідно до норм законодавства, споживач повинен дотримуватися правил оплати, тобто своєчасно розраховуватися за комунальні послуги. У разі накопичення боргів, можуть бути неприємні наслідки. У цій статті ми розберемось, коли можуть забрати квартиру та як не допустити таких крайнощів.
Комунальні борги. Статистика
Заборгувати комунальному підприємству можуть не лише бідні мешканці, а й українці з високим достатком. Комунальники скаржаться, що останні не поспішають платити за послуги. У типовій багатоповерхівці рахунки не закриті в кожної 5-ої квартири. А це близько 20%. За минулий рік заборгованість в Україні склала понад 20 млрд грн.
Кожного місяця можна спостерігати, як зростає комуналка. До прикладу, в листопаді 2016-го в середньому за комунальні послуги потрібно було віддати 1156 грн. А в грудні – майже 1557 грн. До 70% від суми йде на опалення. Більша частина тепла – на вулиці. У ЖКГ і Міністерстві регіонального розвитку говорять, 90% багатоповерхівок необхідно термомодернізувати. Це ж скоротить витрати ресурсів на 60%. Таким чином, суми в платіжках будуть меншими.
Як стягують борги в Україні? Арешт майна
Накопичувати борги не варто! Суд може арештувати будь-яке майно. Це може бути, як телевізор, так і машина, квартира. Якщо сума перевищує 10 мінімальних зарплат (32 тис. грн), то житло можуть продати на аукціоні.
До прикладу, в травні минулого року заборгованість у 50 тис. грн коштувала луччанину житла. Двокімнатну квартиру продали за 446 тис. грн. Майже 400 тис. і досі не повернули.
Будь-яке комунальне підприємство може подати на боржника в суд. Останній протягом 3 днів приймає рішення. Це відбувається без судового засідання та учасників. Така система означає, що боржника поставлять перед фактом, тобто в гості заявиться судовий виконавець або ж прийде копія наказу на пошту.
Після того, як на майно наклали арешт, у споживача є час, аби погасити комунальні борги. Як приклад, торік на Київщині на одному з постів зупинили авто. Воно ж перебувало у розшуку в зв’язку із боргом у 3467 грн. Машину відправили на арештмайданчик. Того дня боржникові нічого не залишалося, як погасити заборгованість. Він виплатив 10% виконавчого збору.
Отже, заарештовують пилососи, телевізори, мікрохвильовки, колонки тощо. Купити арештоване майно можна на сайті СЕТАХ. Тут можна зустріти не лише таке майно, а й куплені за іпотекою квартири.
Як не втратити майно?
Усе вищезазначене насправді крайнощі. Квартири відбирають в останню чергу. При цьому постачальники послуг все-таки більш зацікавлені в реструктуризації боргу. Боржник повинен укласти договір і відповідно до нього виплачувати борги поетапно.
Коли житло продано
Повернути продану нерухомість складно. Рішення можна оскаржити протягом 10 днів. У цбому випадку скликається засідання та долучаються учасники справи. На думку експертів, втратити квартиру можуть більше несвідомі громадяни.
Як висновок, краще не допускати заборгованості. Якщо ж послуги надаються не належним чином, потрібно звертатися до комунальних служб. У суді не зрозуміють, що Ви відмовилися платити, бо вода була теплою, а не гарячою.
Нині за комуналку йде 25% від доходу. Якщо брати до уваги середню зарплатню, а це за даними Держстату 6475 грн, то на комуналку витрачається 1600 грн (середня платіжка). Той, хто має субсидії сплачують 15% від свого доходу.
Інформацію про консультування Ви можете отримати на сайті.