Відповідно до законодавчих змін стосовно оплати праці, роботодавці зобов’язані укладати колективний договір. Навіть, якщо на підприємстві працює одна людина. Про це йдеться у статті 1 Закону України “Про колективні договори і угоди”, а також у частині 7 статті 65 Господарського кодексу. Чому до цього питання слід ставитись серйозно – далі.
Колективний договір. Що це за документ?
Немало працедавців вважають відповідний документ несерйозним. А укладають його про всяк випадок. Однак насправді колективний договір є важливим для обох робочих сторін – роботодавця та працівника.
У чому вигода?
Насамперед, такий договір зобов’язує співробітників дотримуватись і виконувати правила й вимоги. До того ж, стосується абсолютно всіх працівників. Та важливо, що з написаним має бути ознайомлений кожен.
По-друге, колективний договір є страховкою, якщо виникнуть претензії з боку контролерів і співробітників Державної фіскальної служби. Контролери перевіряють, чи дотримане законодавство щодо праці та охорони праці. У свою чергу працівники ДФС – правомірність нарахування виплат.
У самому ж документі можна закріпити міжпосадові співвідношення в оплаті праці. А також соцпобутові пільги. До прикладу, дитяче оздоровлення, новорічні подарунки для дітей.
Ще одним вигідним моментом є те, що в ситуаціях з трудовими спорами правильно укладений колективний договір стане важливим аргументом.
Перед тим, як укладається такий договір, проводяться перемовини. Важливо обговорити такі питання, як: розробка, укладення чи внесення змін до колективного договору. Його визначають сторони (роботодавець і працівники) та відповідно секретар оформляє протокол.
Як ведуться перемовини?
Спершу готується проект колективного договору. Враховуються пропозиції. Далі його представляють для працівників. Під час таких перемовин створюють робочу комісію, що представлятимуть сторони. Комісії визначають саме сторони. Останні мають право перервати перемовини, якщо потрібно провести консультації, експертизи, отримати необхідні дані задля прийняття рішень.
Сторони обов’язково повинні надавати учасникам усю необхідну інформацію стосовно того, що міститься в колективному договорі. Проте учасники не мають права розголошувати дані, які вважаються комерційною таємницею. Виходячи з цього, їх зобов’язують підписувати такі обов’язки.
Колективний договір. Контроль
Контролюють, чи виконаний колективний договір сторони, що його уклали. А потім щороку у визначений документом термін звітують на рахунок виконання.
Якщо ж сторона не надала необхідну інформацію, при цьому була ініціатором її отримання, то для держінспектора подає притягнення до адмінвідповідальності тих осіб, які не забезпечили потрібними даними. Таке подання повинно мати завірені копії відповідних вимог і документи, що затверджують звернення до іншої сторони.
Крім того, передбачена й дисциплінарна відповідальність або ж штраф у розмірі 5 НМДГ.
Загалом, колективний договір вступає в дію з моменту підписання, а не дати реєстраціїї.
Нагадаємо, аби підвищити правову свідомість українців, стартував загальнонаціональний правопросвітницький проект Мін’юсту “Я МАЮ ПРАВО!”.
Якщо Вам необхідна допомога наших юристів, інформацію про консультування Ви можете отримати на сторінці Захист інтересів роботодавця.