Український уряд планує скасувати Книгу скарг і пропозицій. Голоси користувачів послуг розділились майже порівну: “за” – 211, “проти” – 212. У свою чергу Держспоживслужба виступає за її збереження. Адже Книга скарг є єдинним законним способом захистити свої права без звернення до суду. Більш детально про це – далі.

Книга скарг. Чому хочуть скасувати?

Усі підприємства, що займаються чи то реалізацією продукту, чи наданням певних послуг споживачам, зобов’язані мати куточок споживача. Там і повинна бути розміщена Книга скарг. У свою чергу споживач, який має певні претензії до суб’єкта господарювання має право написати про це в Книзі. Тим самим спробувати вирішити питання на місці.

Далеко не всі підприємці ведуть Книгу скарг належним чином. Адже штраф за це в Україні мінімальний. Держава ж, насамперед, має піклуватись про належний стан захисту прав споживача, а не залишати його без єдиного способу звернутися зі скаргою, запитанням або пропозицією.

Навіть, якщо закон скасує Книгу, її не приберуть із куточка споживача. Те, що частина не відповідає на написане – інше питання. А за те, що не ведеться Книга передбачений штраф – аж 17 гривень. Та й перевірка раз на 5 років. І цим усе сказано, – розповів Максим Несміянов, виконавчий директор Союзу споживачів України.

Книга скарг. Чи готові українці до відміни?

Споживачі України не готові до скасування. Зі свого боку підприємці пропонують такі альтернативні способи звернення, як гарячі лінії, сайт і сторінки в соцмережах. Однак не в кожного споживача є можливість цим скористатись. До прикладу, маленький магазин у селі…

Рік тому запустили один із альтернативних методів комунікацій – спеціальна програма, що дозволяє споживачеві в реальному часі звернутися до керівника чи власника установи.

Програмою сканується QR-код і споживач переходить прямо до директора даної локації (напр., кінотеатр, кафе). Споживач може лишити смайл, певне враження. Далі лишити коментар, пояснення чому сканується код. При цьому є можливість прикріпити фото.

На сьогодні лише 16% споживачів звертаються до керівництва установ з проханням вирішити ту чи іншу проблему. Із загальної кількості тих, хто звернувся, у 53% випадків проблема вирішена не була. Експерти ж кажуть, що підприємцям не вистачає налагоджених комунікаційних каналів задля швидкого реагування на певну претензію чи скаргу.

На сайті Міністерства економічного розвитку і торгівлі України ще триває голосування з приводу Книги скарг. Кожен може висловити свою думку та підтримати чи ж не погодитись із планом скасування.

 

Якщо Вам необхідна юридична допомога, інформацію про консультування Ви можете отримати на сторінці Ваш юрист.

 

Книга скарг: чому в Україні планують її скасувати?