Суд може визнати шлюб недійсним на підставі вчинення психологічного тиску на одного з подружжя або ж розірвати шлюб за згодою обох сторін (бувають і складніші випадки). Але неукладений шлюб відрізняється від понять недійсного та розірваного, бо він не існує як юридичний факт. Такий шлюб характеризується  відсутністю нареченого чи нареченої на момент реєстрації.  А оскільки не може свідчити про примус чи тиск, то такий шлюб визнається неукладеним. І  має інші наслідки та умови, аніж недійсний чи розірваний.

Для підтвердження статусу «неукладений» потрібно скасувати  відповідний запис про цей шлюб у органі реєстрації .  Шлюб, що був зареєстрованим при відсутності когось із майбутнього подружжя, автоматично стає неукладеним і не вимагає пояснень чи підтверджень.  Проте буває, що навіть за відсутності одного із заявників, працівники реєстрації актів цивільного стану, не переривають укладення шлюбу.  То в такому випадку можуть бути оскаржені дії органу РАЦСу. Адже він є суб’єктом владних повноважень. Даний спір розглядається у порядку адміністративного судочинства. Під цим розуміється той факт, що при виявленні шлюбу неукладеним не потрібно доводити, що дії особи були незаконними. Йдеться про ту особу, що була присутньою під час церемонії укладення шлюбу, при тому, що другий із подружжя був відсутнім. Це підтверджується тим, що дії не можуть визнаватися незаконними, якщо нареченої чи нареченої не було на реєстрації.

Отже, оскільки даний шлюб не можна зареєструвати за відсутності одного з подружжя, то подібний випадок можна вважати протиправною дією РАЦСу. Якщо звернутися до п. 1 частини 2 Правил реєстрації актів цивільного стану в Україні, то бачимо, що реєстрація актів цивільного стану може втілюватися тільки у присутності заявника. Жоден з майбутнього подружжя – ні той, що був присутній, ні, той, котрого не було – не може отримати відмітку про перехід у цивільний стан одруженої особи.

Проте так справи не зовсім прості. Адже можна довести, що неправомірні дії провадилися не з боку органів РАЦСу, а зі сторони нареченого чи нареченої, що таки зареєстрували такий шлюб, при відсутності другого партнера.

Справи про неукладений шлюб можуть переходити у категорії кримінального права, зокрема за статтею перевищення службових обов’язків.

Це у випадку, коли йдеться про порушення з боку працівників реєстрації актів цивільного стану.

Звісно, можна податися до суду, щоб підтвердити констатацію шлюбу неукладеним та визнати недійсним запис про такий союз у державному органі. Проте коло людей, що можуть звернутися із такою заявою досить невизначене. До нього можуть належати діти чи родичі одного з подружжя.

Якщо суд таки визнав дії працівників РАЦСу неправомірними і підтвердив, що шлюб вважається неукладеним, то такий шлюб не несе за собою жодних правових наслідків. Оскільки не можу брати участь у створенні правовідносин між нареченою та нареченим. До того ж не існує як юридичний факт.

Оскільки він не породжує жодних прав чи обов’язків, то і говорити про презумпцію батьківства не випадає.

І ніяких правовідносин! Все про неукладений шлюб