Нерідко між фахівцями, які співпрацюють з компаніями як ФОП виникають фінансові суперечки. Як їх вирішити, на що необхідно звертати увагу, коли підписується договір – далі в статті.
ФОП-працівники. Порядок дій вирішення конфлікту
Листування та збір доказів
Насамперед, варто розуміти, що відповідні відносини регулює не трудове законодавство, а норми господарського права. А діяти потрібно саме як підприємець.
Необхідно для початку проаналізувати ситуацію, а проблему вирішувати поступово. Почати можна з листа. Його слід відправити в компанію з пропозицією обговорення заборгованості. У разі ігнорування, потрібно переходити до правового механізму, наприклад, претензії.
Претензія
Цей документ означає приблизно наступне – “поверніть гроші, інакше звернуся до суду”. До того ж, в претензії можна вказати пораховану пеню (якщо в договорі є), 3% річних та інфляцію у разі невиконаних грошових зобов’язань. Претензія по суті стане в нагоді і під час судового засідання.
В документі варто описати аргументовані вимоги. Навіть якщо на претензію не відповіли, попереднє подання продемонструє послідовність дій сторони позивача під час судового спору.
Окрім претензії, варто зібрати докази щодо наданих послуг, а також наявної заборгованості.
Найбільш дієвим доказом є – акти наданих послуг. Його ж попросить будь-який суддя. У разі відсутності документу, необхідно зібрати ті докази, які підтверджують факт надання послуг (листи за проектом, відгуки роботодавця). Іноді в працівників можуть бути на руках дані системи тайм-трекінгу, електронні листи від роботодавця, який приймав послуги.
Не варто поспішати до суду
Компанія легко може розірвати договір з підприємцем. Тому фахівцеві краще убезпечити себе, а в робочих моментах не нехтувати внесенняv договірних правок, уточненнями технічних завдань (ТЗ), збереженням листів. Це і може послужити гарантією.
ТЗ – це головний документ, у ньому фіксуються вимоги. Варто не лише узгоджувати, а й фіксувати проміжні результати, а листування необхідне для їх якості.
Загалом, необхідні будь-які докази, які підтверджують, що ФОП зробив усе правильно. А невиплата коштів – проблема роботодавця.
Слід якомога більше приділяти увагу договору, який заключають сторони. В Акті прийому-передачі наданих послуг має бути чітко вказаний обсяг і терміни послуг, що надаються. Замовник оплачує гарантований мінімум за надані послуги. До того ж, повинен бути вказаний порядок надання претензій щодо якості та обсягу послуг; штрафні санкції, коли фінансові зобов’язання в терміни не виконані.
У договорі краще вимагати прописати такі речі як:
- обов’язок компанії надавати всі необхідні матеріали для роботи, аби будь-яке прострочення з боку ФОП через відсутність матеріалів не рахували порушенням договору;
- перехід прав інтелектуальної власності не тоді, коли створюються об’єкти, а з моменту оплати роботи (аби не було затримок);
- можливість розірвати договір достроково за ініціативою ФОП. Він має попередити компанію за певний час (аби ФОП не був зобов’язаним працювати, поки не закінчить проект);
- перелік конфіденційної інформації (аби публікація про затримку оплати не була порушенням);
- листування (може послужити в майбутньому доказом).
Виходячи з вищеописаного, якщо ФОП не впевнений у своїй правоті, то краще не починати ворожнечу. Коли ж доказів достатньо, то можна йти до суду. Поряд з тим, допомога юриста не завадить.
Випробувальний термін без договору
Буває, що компанії беруть працівників на випробувальний термін, не оформляючи договір. А після того, як термін вийшов, із фахівцем прощаються. Звичайно, що без обіцяної винагороди. У цьому випадку можна написати позовну заяву до суду.
Відповідно до законодавства, для роботодавця передбачені жорсткі санкції. Це може бути штраф у 30-кратному розмірі від мінімальної з/п. Підстава – допущення працівника до роботи без оформлення трудових відносин.
Як висновок, завжди слід уважно читати те, що підписуєте. Свої ж слова не боятися відстоювати. Проте, щоб покарати недобросовісного замовника, необхідно зібрати докази.
Якщо Вам необхідна юридична допомога, інформацію про консультування Ви можете знайти на сторінці Стягнення заробітної плати через суд.