Нерідко між фахівцями, які співпрацюють з компаніями як ФОП виникають фінансові суперечки. Як їх вирішити, на що необхідно звертати увагу, коли підписується договір – далі в статті.

ФОП-працівники. Порядок дій вирішення конфлікту

Листування та збір доказів

Насамперед, варто розуміти, що відповідні відносини регулює не трудове законодавство, а норми господарського права. А діяти потрібно саме як підприємець.

Необхідно для початку проаналізувати ситуацію, а проблему вирішувати поступово. Почати можна з листа. Його слід відправити в компанію з пропозицією обговорення заборгованості. У разі ігнорування, потрібно переходити до правового механізму, наприклад, претензії.

Претензія

Цей документ означає приблизно наступне – “поверніть гроші, інакше звернуся до суду”. До того ж, в претензії можна вказати пораховану пеню (якщо в договорі є), 3% річних та інфляцію у разі невиконаних грошових зобов’язань. Претензія по суті стане в нагоді і під час судового засідання.

В документі варто описати аргументовані вимоги. Навіть якщо на претензію не відповіли, попереднє подання продемонструє послідовність дій сторони позивача під час судового спору.

Окрім претензії, варто зібрати докази щодо наданих послуг, а також наявної заборгованості.

Найбільш дієвим доказом є – акти наданих послуг. Його ж попросить будь-який суддя. У разі відсутності документу, необхідно зібрати ті докази, які підтверджують факт надання послуг (листи за проектом, відгуки роботодавця). Іноді в працівників можуть бути на руках дані системи тайм-трекінгу, електронні листи від роботодавця, який приймав послуги.

Не варто поспішати до суду

Компанія легко може розірвати договір з підприємцем. Тому фахівцеві краще убезпечити себе, а в робочих моментах не нехтувати внесенняv договірних правок, уточненнями технічних завдань (ТЗ), збереженням листів. Це і може послужити гарантією.

ТЗ – це головний документ, у ньому фіксуються вимоги. Варто не лише узгоджувати, а й фіксувати проміжні результати, а листування необхідне для їх якості.

Загалом, необхідні будь-які докази, які підтверджують, що ФОП зробив усе правильно. А невиплата коштів – проблема роботодавця.

Слід якомога більше приділяти увагу договору, який заключають сторони. В Акті прийому-передачі наданих послуг має бути чітко вказаний обсяг і терміни послуг, що надаються. Замовник оплачує гарантований мінімум за надані послуги. До того ж, повинен бути вказаний порядок надання претензій щодо якості та обсягу послуг; штрафні санкції, коли фінансові зобов’язання в терміни не виконані.

У договорі краще вимагати прописати такі речі як:

  • обов’язок компанії надавати всі необхідні матеріали для роботи, аби будь-яке прострочення з боку ФОП через відсутність матеріалів не рахували порушенням договору;
  • перехід прав інтелектуальної власності не тоді, коли створюються об’єкти, а з моменту оплати роботи (аби не було затримок);
  • можливість розірвати договір достроково за ініціативою ФОП. Він має попередити компанію за певний час (аби ФОП не був зобов’язаним працювати, поки не закінчить проект);
  • перелік конфіденційної інформації (аби публікація про затримку оплати не була порушенням);
  • листування (може послужити в майбутньому доказом).

Виходячи з вищеописаного, якщо ФОП не впевнений у своїй правоті, то краще не починати ворожнечу. Коли ж доказів достатньо, то можна йти до суду. Поряд з тим, допомога юриста не завадить.

Випробувальний термін без договору

Буває, що компанії беруть працівників на випробувальний термін, не оформляючи договір. А після того, як термін вийшов, із фахівцем прощаються. Звичайно, що без обіцяної винагороди. У цьому випадку можна написати позовну заяву до суду.

Відповідно до законодавства, для роботодавця передбачені жорсткі санкції. Це може бути штраф у 30-кратному розмірі від мінімальної з/п. Підстава – допущення працівника до роботи без оформлення трудових відносин.

Як висновок, завжди слід уважно читати те, що підписуєте. Свої ж слова не боятися відстоювати. Проте, щоб покарати недобросовісного замовника, необхідно зібрати докази.

Якщо Вам необхідна юридична допомога, інформацію про консультування Ви можете знайти на сторінці Стягнення заробітної плати через суд.

 

ФОП-працівники: що робити, коли звільнили, не заплативши?