Днями в Україні класифікатор професій зазнав серйозних змін. Цього потребували вимоги Європейського союзу та міжнародної класифікації. Так розповіли у Міністерстві охорони здоров’я. До прикладу, фельдшера вже не буде. На заміну прийдуть парамедики та екстрені медтехніки. На таке нововведення медики відреагували панічно. Серед працівників ходять чутки, що їх позвільняють, а парамедиками швидкої допомоги стануть ті, які зможуть підняти людину вагою в 100 кг. У Міністерстві на це говорять, що зміни будуть, коли точно – невідомо. Що пропонує зробити Міністерство, які зміни в класифікаторі, нові назви професій – далі в статті.
Плани Міністерства. Водій стане медтехніком?
Фельдшерам необхідно буде пройти перепідготовку та стати парамедиками. Таких спеціалістів готуватимуть 3 роки в навчальних закладах. Водії карети “швидкої” в шоці, адже їх на фізичну підготовку ще ніхто не перевіряв. Подейкують, що “слабакам” у новій системі місця не буде. Однак панікувати зарано, адже реформа екстреної допомоги в дію поки не вступила. Для початку потрібно пройти курси з перепідготовки. Це стосуватиметься тих, хто залишився при роботі. Самі ж курси триватимуть 3-4 місяці. Щодо відповідних програм, то їх ще немає. Так само, як і грошей на курси. Загалом, покаже час. Якщо брати до уваги європейський досвід, то навіть водій повинен вміти робити перев’язки та штучне дихання.
Серед працівників швидкої допомоги вирує думка, що обов’язки фельдшера відрізняються від роботи парамедика. А прийняте рішення Міністерства – поступове внесення змін до документів. І з реформою, наприклад, до парамедика з високим тиском звертатися вже не можна буде. До того ж, список викликів, за яким парамедики повинні будуть виїжджати, ще не сформований.
Окрім парамедиків, в лікарнях мають бути нові відділення. У них – повноцінна лабораторія, УЗД, рентген. В столиці України є пара таких. А от у регіонах – проблема. Тож куди везти хворих, якщо грошей знову ж таки немає.
Катастрофічні умови чи неготовність до змін?
Незалежно від категорій, у парамедиків має бути посвідчення водія саме “Д”. Це потрібно для того, аби водити карету “швидкої”. Цікаво, це стосується і жінок? Якщо більшість працівників – прекрасна стать. Так зване поліпшення від МОЗ обурює медиків, тому й виникають протести. Вони прагнуть або відміни наказу, або відстрочки запуску на 3 роки (подивитися на перший випуск фахівців-парамедиків з вузів). Інакше – знову голос, допоки його не почують у Міністерстві.
Як тепер називаються професії?
Зміни в класифікаторі:
- лікар внутрішньої медицини. Раніше – терапевт;
- асистент фізичного терапевта. Раніше – медсестра з лікувальної фізкультури, медична сестра з масажу;
- парамедик. Раніше – фельдшер медицини невідкладних станів;
- асистент ерготерапевта. Раніше – інструктор з трудової терапії, інструктор з трудової адаптації;
- екстрений медичний технік;
- інструктор з надання догоспітальної допомоги;
- інструктор з надання першої допомоги.
Відмінили такі назви:
- лікар-терапевт дільничий;
- терапевт-підлітковий;
- терапевт цехової лікарської дільниці;
- фахівець з фізичної реабілітації.
Як висновок, нині відмінили лише назви професій, а не самих лікарів. Тепер у працівників – інша фахова назва. Перехід до нового буде відбуватися поступово. Щодо назв – автоматично. У разі потреби, працівникам необхідно в подальшому пройти курси підвищення кваліфікації. У МОЗ готують нові зміни, тож працівникам треба запастися терпінням та вже самим вирішувати, чи сприймати такі нормативи.
Інформацію про консультування Ви можете отримати на сайті.