Міністерство охорони здоров’я взялося за реформування системи надання екстреної медичної допомоги. Вже через 5 років чиновники обіцяють замінити фельдшерів і лікарів швидкої допомоги на парамедиків. До того ж, навчити населення надавати першу медичну допомогу в людних місцях – поставлять дефрібілятори і аптечки. Також будуть модернізовані приймальні відділення в лікарнях і диспетчерські пункти. Зараз диспетчери, які приймають виклики, ділять їх на екстрені та невідкладні. Екстрена медична допомога, як її не сплутати з іншою та як буде працювати реформа – далі в статті.

Екстрена медична допомога. Як працюватиме реформа?

На Київщині, в Білій Церкві, існує поки єдиний обласний диспетчерський центр. Кожен день там приймають не одну сотню дзвінків. З такою кількістю викликів і часто панікою просто необхідна зосередженість і витримка. Так кажуть працівники.

“Бувають такі стани, що дійсно потребують екстреної допомоги. Але є і такі люди, які хочуть, щоб приїхала екстрена, хоча цим може зайнятися і дільничний лікар”, – констатує Оксана Миколаївна, працівниця.

До того ж, більшість досі не розібралося в умовах такого звернення. Тому тут можуть виникнути складності, тому що потрібно пояснити, чому швидка не приїде до хворого з температурою 38.5.

Що входить в екстрені виклики?

Екстрені виклики це те:

  • судоми;
  • раптові розлади дихання;
  • раптові болі в серці;
  • гострі болі в животі;
  • кровотечі;
  • інфаркти;
  • інсульти;
  • набряки легенів;
  • стани, пов’язані з травмами в результаті ДТП, ушкодженнями на виробництві;
  • вуличні виклики.

Після того, як диспетчера виклики класифікували, інформація потрапляє на планшет, що є у бригад екстреної допомоги. Зараз в її складі водій, фельдшер і лікар. А вже через кілька років МОЗ планує замінити останніх на парамедиків. А водіїв перевчити на екстрених медтехніки.

За словами самих медиків, реформа в принципі непогана. Однак є АЛЕ.

Екстрена медична допомога. Проблеми

“Щоб реформа відбулася, заміну потрібно проводити не комплексно, а диференційованим підходом. Зокрема, дороги, щоб в кращому стані були, освітлення нормальне, машини з бензином відмінної якості”, – зазначила Галина Свищова, заступник головного лікаря по медработе.

Крім того, на думку фельдшерів з багаторічним досвідом, авто потрібно давно списати. Адже колеса лисі, сирени не працюють і засобів немає. Подумайте тільки, пробки на дорогах, водії, які не хочуть пропускати ще й сирени не працюють. Машини нові з хорошим укомплектуванням звичайно є, але їх дуже мало. До того ж, з українськими дорогами часто ламаються.

Працівники в цій сфері повинні відпочивати. Тому що потрібно бути готовим до всього. Однак водії скаржаться на умови перебування на станціях. Кажуть, на стінах грибок з цвіллю, вода тече і капає на голову. А все через дірявий дах, що ні ремонтувалася багато років. Крім того, будівля почала не на жарт просідати, адже фундамент і зовсім зруйнувався.

Зверталися, але не чують. На прохання виділити гроші – “немає фінансування”. А про те, що працівники знаходяться в постійній небезпеці для власного життя і здоров’я ніхто не подумав. Що ж, може реформування допоможе ?!

Інформацію про консультування Ви можете отримати на сайті.

Екстрена медична допомога: МОЗ взялося за реформування?