Дії учасників ДТП (дорожньо-транспортна пригода) передбачають два нормативно-правові акти. Це – Закони України “Про дорожній рух” і “Про обов’язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників транспорту”. Що робити у випадку ДТП, оформлення протоколу – далі.
ДТП. Дії учасників у випадку аварії
У ПДР чітко прописано, що насамперед, на місце слід викликати поліцейських. Далі – подивитись, чи немає постраждалих. До того ж, самостійно нічого не чіпати та тим більше не тікати.
Якщо все-таки потерпілі є та їм необхідна допомога лікарів, то слід залучити свідків для надання допомоги. Тобто доставити до лікарні чи викликати карету «швидкої». Коли ж свідків немає, то потрібно зробити це самостійно. Проте після цього відразу повернутись на місце ДТП. Про все доповісти працівникам Нацполіції.
У випадку, коли ніхто не постраждав, просто чекати правоохоронців. При цьому предмети не переміщувати. Уламки, скло, бампери, навіть на проїжджій частині, чіпати не можна. Адже непорушність допоможе встановити обставини аварії, може стати пом’якшуючим доказом у разі встановленої судом вини. Так само, як і підтвердити невинуватість.
Натомість поставити знак аварійної зупинки, щоб інші учасники дорожнього руху були в курсі дорожньо-транспортної пригоди. А в своєму авто включити аварійку.
У разі наявності іншого учасника ДТП, варто обмінятись із ним інформацією. Наприклад, виписати назву страхової, дані полісу, номер ТЗ, телефони.
Оформлення протоколу
Протокол – це важлива частина процедури оформлення ДТП. Якщо внаслідок аварії збитки до 50 тисяч гривень, потерпілих немає, транспорта інфраструктура неушкоджена, то є право скласти так званий європротокол. Це можливість для учасників аварії самостійно заповнити бланк. До нього вноситься інформація про ДТП, аби в подальшому виплатили страхове відшкодування.
Якщо ж у складанні виникнуть труднощі, то слід дочекатись поліцейських. Не так важливо, як саме оформили пригоду, як строки звернення до страхових компаній. Учасникові потрібно зробити це протягом 3 днів. При цьому надати необхідну інформацію, заповнити документи. Після того, як справу розглянуть у судовому порядку та встановлять вину, страховики виплатять кошти на картку протягом 30 днів.
Отже, ДТП є стресовою ситуацією. Проте паніка не допоможе. Зорієнтуйтесь і виконайте перші пункти – поліція, швидка для потерпілих (якщо потрібно), непорушність предметів, встановлення на дорозі знака, аварійка. Разом з тим, максимальна кількість фото та відео, зосередженість при складанні протоколу. Фото- та відеофіксація на місці ДТП допоможе в розгляді адміністративної справи та при встановленні вини. Якщо в машині є відеореєстратор, то відповідний запис слід внести до протоколу. Крім того, варто повідомити своїм близьких.
Якщо Вам необхідна юридична допомога, інформацію про консультування Ви можете отримати на сайті.