Всі громадяни України, що проживають на її території законно, мають право вибирати місце свого проживання та перетинати український кордон за потреби. Про це йдеться у статті 33 Конституції України. Але на дітей поширюються інші правила. А як отримати дозвіл на виїзд дитини за кордон читайте далі.
Держава контролює дотримання захисту прав дитини. Тому єдиноможливий спосіб оформити дозвіл – це звернення в суд.
Є кілька зауваг. Якщо дитині менше шістнадцяти років, а виїжджає вона за кордон разом з одним із батьків або з іншими особами, то для виїзду знадобиться нотаріально посвідчена згода другого з батьків. У цьому документі вказується термін перебування у конкретній державі або кількох. Проте існує варіант, коли дозволу від другого з батьків нема. Тоді виїзд за кордон можливий при таких умовах:
- той із батьків, що не дає згоду, іноземець, а цей факт підтверджений відповідним записом у свідоцтві про народження дитини;
- пред’явити свідоцтво про смерть другого з батьків;
- Є рішення суду про те, що батько\мати недієздатні;
- Суд визнав другого з батьків безвісно відсутнім або позбавив його батьківських прав;
- При наявності довідки про народження дитини, де вказані підстави внесення відомостей про батька (ч.1 ст. 135 Сімейного кодексу України). Це за умови виїзду дитини із одинокою матір’ю.
Щоб обґрунтувати позовну заяву, потрібні доводи заявника про те, що поїздка відбувається з метою відвідання родичів (родинні стосунки мають бути письмово підтверджені). Або докази того, що мета поїздки – оздоровлення дитини. Це може бути довідка з лікарні про те, що дитина перебуває на обліку, або про хронічну хворобу і відповідне рішення лікаря про щорічне оздоровлення.
Іншою причиною може стати ознайомлення дітей із культурою певної країни, вивчення іноземних мов.
При подачі такої заяви необхідно сплатити судовий збір. До самого тексту заяви додаються такі документи: копія свідоцтва про народження дитини, копія паспорту заявника, квитанція сплати судового збору, підтверджені докази причин виїзду за кордон.
Подається заява про дозвіл виїзду дитини за кордон за місцем проживання або за місцем реєстрації відповідача.
Щоб правильно, якісно та швидко зібрати та оформити потрібні документи та дозволи, можна звернутися до фахівців проекту «Ваш юрист».
Тоді треба оформити документ для дитини, що дозволить її проїзд. Якщо дитині ще немає шістнадцяти років, то оформлення паспорта відбувається на підставі клопотання батьків, що має бути нотаріально засвідчене. Термін дії такого документу три роки або обмежується датою повноліття дитини.
Коли дитина виїжджає за кордон не із батьками, а із уповноваженими особами, то потрібна нотаріально посвідчена згода обох батьків. Також вказується держава перебування та терміни подорожі.
Варто звернути увагу і на оформлення довіреності. Такий документ видають родичам дитини під час перебування дитина за кордоном. Корисною вона можу стати у разі нещасного випадку, якщо дитина потрапить до лікарні.
Формою довіреності є заява, де зазначається прізвище, ім’я, по батькові особи, що уповноважена супроводжувати дитину. Така особа бере на себе відповідальність за безпеку дитини, її повернення на територію України.
Згоду вимагають від обох батьків, документ оформлюється або один (якщо з’явились разом для підписання згоди у нотаріуса), або два (якщо батьки перебувають у різних місцям та/чи розлучені).
Має здійснюватися ще й переклад документа і засвідчено його правильність. Це робить або нотаріус, або перекладач. Також дані довіреності потребують легалізації для використання в інших країнах.