Діабет 2 типу, бронхіальна астма, серцево-судинні захворювання – кожному українцю з такими діагнозами отримати медикаменти безкоштовно чи з незначною доплатою дозволяє програма “Доступні ліки”. Це урядова програма реімбурсації – механізм повної або часткової оплати лікарських засобів, що включені до деталізованого опису з бюджету. Нині у ній 239 препаратів. З них 47 безкоштовні, решта з доплатою – від кількох копійок до ста гривень. Попри це люди скаржаться, лікарі ж не виписують потрібні препарати. А іноді самі пацієнти плутають “доступні ліки” з іншими програмами. Зокрема, безкоштовними і пільговими ліками за постановою Кабміну 1303.

Доступні ліки. Проблемні місця

Люди з вищевказаними діагнозами вимушені звертатися за допомогою, тобто бути учасником програми “Доступні ліки”.

“Мій препарат коштує 1 тисячу гривень. Без нього можу померти”, – Олександр.

“Мені замінили клапан на серці, тому й вимушена звертатися за безкоштовними ліками”, – Тамара.

Виходить так, що саме цих двоє пацієнтів, де Олександр із епілепсією та Тамара із клапаном на серці сплутали програму “Доступні ліки” з постановою №1303.

Фахівці відповідної галузі кажуть, що часто доводиться пояснювати ситуацію, тобто доводити відмінності між двома соцпрограмами.

Таким чином, “Доступні ліки” – лікар виписує не сам препарат, а діючу речовину (молекулу). Відповідно, в людини є вибір: брати дешевий препарат без доплати або ж доплатити, щоб отримати більш дорогий.

Не без того, що пацієнти й досі упереджено ставляться до українських препаратів, вважаючи їх гіршими за імпортні аналоги.

В аптеках на це така думка: наші вітчизняні препарати нічим не гірші за імпортні. Склад один і той же, так само, як і дози. Відповідна думка склалася через те, що імпортні препарати широко рекламують, на відміну від українських.

Аптеки-учасниці “доступних ліків”

Про участь аптеки в програмі повідомляє стікер на дверях закладу.

Картинки по запросу стікер доступні ліки

За даними МОЗ у програмі беруть участь близько 7 тисяч аптек. Однак пацієнти та фармацевти неодноразово піднімали питання відсутності в аптек фінансової мотивації входити в програму “Доступні ліки”. А все через збитковість. На сьогодні гранична роздрібна націнка, вартість яких підлягає відшкодуванню – 15%. Тож нині аптеки не зацікавлені в участі. І розширення програми новими препаратами забуксувало.

Проте медикаменти для інших діагнозів є необхідними. В цьому переконані в Центрі первинної меддопомоги. Зазначають, що це знеболювальні препарати для онкохворих, потрібні і людям, яким пересаджують органи та тканини. Разом з тим, потребують пацієнти зі штучними клапанами на серці; що мають психологічні захворювання; епілепсію. Список можна продовжувати безкінечно, кажуть фахівці.

Загалом, програма “Доступні ліки” діє вже не перший рік. А для того, щоб був стимул для участі в програмі, необхідне й відповідне заохочення.

Інформацію про консультування Ви можете отримати на сайті.

 

 

Доступні ліки: з якими проблемами зіткнулись пацієнти?