Насильство можна поділити на 4 види. Це – фізичне, сексуальне, психологічне та економічне. Фізичне насильство проявляється у вигляді нанесення тілесних ушкоджень (ляпаси, стусани, штовхання, удари, мордування, позбавлення волі, залишення в небезпеці тощо).
Сексуальне – це дії сексуального характеру, вчинені без згоди, в присутності дитини, примус до перегляду інтиму третіми особами.
Психологічне – словесні образи, погрози, приниження, переслідування, залякування, контроль у репродуктивній сфері, завдання шкоди психічному здоров’ю.
Економічне насильство – умисне позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна, коштів чи документів, залишення без догляду чи піклування, заборона працювати, примус до праці й т. д.
Домашнє насильство: до кого звертатись за допомогою?
Розглядають заяви щодо домашнього насильства такі суб’єкти:
- районні, районні в м. Києві та Севастополі державні адміністрації та виконавчі органи сільських, селищних, міських, районних у містах рад;
- служби в справах дітей;
- загальні та спеціалізовані служби підтримки постраждалих осіб (центри соцслужб для сім’ї, дітей та молоді; притулки для дітей; центри соціально-психологічної реабілітації дітей; соціально-реабілітаційні центри (дитячі містечка); центри соціально-психологічної допомоги; територіальні центри соцобслуговування (надання соцпослуг);
- уповноважені підрозділи органів Нацполіції;
- суд;
- цілодобовий кол-центр з питань запобігання та протидії домашньому насильству.
Необхідна документація
Допомогу потерпілим надають за місцем звернення.
Працівник відповідного суб’єкта має до Єдиного держреєстру внести відомості про:
- особу, яка звернулась (ПІБ; число, місяць, рік народження; місце проживання; номер телефону);
- постраждалу особу (ПІБ; число, місяць, рік народження; стать; громадянство; місце проживання; місце навчання/роботи; номер телефону за згодою);
- кривдника (ПІБ; число, місяць, рік народження; стать; громадянство; місце проживання; місце навчання чи місце роботи; номер контактного телефону), зазначити характер відносин між кривдником і постраждалим;
- випадок домашнього насильства, насильства за ознакою статі (дата вчинення; місце вчинення; форма домашнього насильства; вид шкоди чи страждань, завданих внаслідок насильства за ознакою статі; короткий опис);
- потреби постраждалого.
Якщо звертатись до суду, то вказати найменування суду; ПІБ заявника, місце проживання/знаходження, поштовий індекс, контактні номери та адреси електронки; процесуальне становище заявника, зазначити ПІБ, місце проживання, поштовий індекс, засоби зв’язку, електронка; обставини щодо необхідності видати судом обмежувального припису, підтверджувальних доказів.
Термін розгляду заяви
Якщо насильство вчинене по відношенню до дітей, протягом доби повідомляється служба у справах дітей, правоохоронні органи.
Якщо існує загроза життю чи здоров’ю, то правоохоронці виносять кривдникові терміновий заборонний припис.
У суді розглядають справу щодо видачі припису не пізніше 72 годин після того, як надійшла заява.
Куди звертатись, якщо тілесні ушкодження?
У медзакладах повинні провести обстеження постраждалої особи. Якщо було здійснене сексуальне насильство, то направлять зробити тест на ВІЛ.
Правоохоронні органи повинні проінформувати потерпілих щодо їхніх прав, послуг, якими можуть скористатись. Щодо насильників, то взяття їх на профілактичний облік, проведення профілактичної роботи; правоохоронці можуть анулювати дозволи на право придбання, зберігання, носіння зброї та боєприпасів їх власникам тощо.
Відповідальність за вчинене домашнє насильство
За такі діяння кривднику загрожує штраф – від 10 до 20 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або ж це можуть бути громадські роботи строком від 30 до 40 годин. Разом з тим, не виключений і адмінісмтративний арешт – до 7 діб. За повторне порушення протягом року – штраф від 20 до 40 НМДГ/громадські роботи від 40 до 60 годин або адміністративний арешт до 15 діб.
До того ж, якщо нанесені умисні легкі тілесні ушкодження, середньої тяжкості, побої, мордування, то передбачена кримінальна відповідальність згідно Кримінального кодексу.
За систематичне вчинення різних форм насильства, що призводить до розладів здоров’я, емоційної залежності, втрати працездатності, погіршення якості життя тощо, то передбачене покарання – громадські роботи від 150 до 240 годин, арешт до 6 місяців, позбавлення волі до 2 років. (ЗУ від 2017 року № 2227-VIII)
Якщо Вам необхідна юридична допомога, інформацію про консультування Ви можете отримати на сайті.