Пологи вдома – безвідповідальність, примха чи свідомий вибір батьків? В Україні законодавство забороняє лікарям приймати пологи вдома. Хоча все більше матусь прагнуть народжувати в домашніх умовах. І це не дивно, адже комфорт ніхто не відміняв! Його ж, на жаль, простим громадянкам не побачити в наших пологових. Тому й рішення відповідне. Більше того, породіллі вважають, що природа мудріша за лікарів. В останніх же інша думка – можуть виникнути непередбачувані ускладнення, тому таку відповідальність на себе брати не хочуть. Як бути, коли бажання жінки по суті є законним, оскільки існує право вибору, та що робити з документами – далі в статті.

Домашні пологи. Свобода вибору та “узаконення” малюка

Поєднати відчуття комфорту й безпеки із українським законодавством – проблематично. Відсутність належних умов у пологових будинках змушує майбутніх мам задуматись над домашніми пологами. Щоправда для цього необхідна допомога спеціаліста. Якщо ж узяти до уваги європейські країни, то там домашні пологи – практика поширена. Проте абсолютно законна! Домашні пологи супроводжують фахівці з ліцензіями, а під будинком породіллі чергує реанімобіль. У ньому ж якісна міні-операційна, усе необхідне обладнання на всяк випадок. До того ж, підготовлена лікарня.

Найбільша кількість жінок, які народжуть вдома, живуть у Голландії – 40%. Не менш поширені домашні пологи у Франції, Польщі та Німеччині.

Стосовно ризиків, то насправді вони можуть з’явитись неочікувано і в пологових, під наглядом лікарів. Інша справа, коли жінка не стояла на обліку в жіночій консультацій. Адже, коли матусю доставляють у медзаклад, лікарі не знають, як тривала вагітність і розвивалась дитина. Крім того, медики нагадують, що новонароджений малюк має пройти період адаптації – від 2 годин до 3 діб. Саме тому дитина повинна знаходитись у пологовому.

Реєстрація

Коли жінка народжує вдома, з допомогою спеціалістів чи без, постає питання – як “узаконити” своє чадо, зареєструвати?

На сьогодні зареєструвати дитину не зовсім просто. Від січня 2013 року вона є досить багаторівневою. Стосується це не лише домашніх пологів, а й несподіваних – таксі, вулиця та будь-де… У таких випадках необхідно написати заяву в дитячу поліклініку за місцем проживання. Це для того, аби педіатр, комісія побачили дитину й письмово засвідчили. Разом з тим, потрібно написати заяву в Департамент охорони здоров’я, де збирають комісію, готуються документи.

Щоб не виникло проблем, протягом 7 днів слід заявити про новонародженого малюка. В інакшому випадку, доведеться доводити, що матір є матір’ю, за допомогою тесту ДНК.

Якщо жінка все-таки перебувала на обліку в жіночій консультації, то потрібно додати обмінну карту, результати аналізів, УЗД. Крім того, копію картки виклику “швидкої”; медичну довідку лікарсько-консультативної комісії лікувально-профілактичного закладу про огляд народженої вдома дитини; інші документи, що підтверджують надання меддопомоги жінці у зв’язку з пологами.

Загалом, рішення щодо підтвердження факту народження малюка приймають тоді, коли ймовірна дата пологів збігається з вірогідним віком дитини чи за наявності довідки про генетичну спорідненість між жінкою та малюком.

Нагадаємо, у Мінохорони здоров’я наголосили, що медреформа не передбачає введення оплати за пологи від породіль. Пологи та спостереження за вагітністю будуть безкоштовними, починаючи з 2019 року. Тобто держава покриє на 100% вартість цих послуг.

Якщо Вам необхідна юридична допомога, інформацію про консультування Ви можете отримати на сайті.

Домашні пологи: як “узаконити” малюка?