Якщо говорити про так звану обов’язкову вакцинацію, то батьків можна поділити на дві категорії. Тих, хто погоджується та тих, хто навідріз відмовляється. Лікарі діють за принципом “треба”, бо є календар щеплень, їм важливий результат “зроблено”. У частини батьків на цей рахунок інша думка – які наслідки. До прикладу, в Японії дітям роблять щеплення лише після того, як малюкам виповниться 2 роки. І саме там рівень дитячої смертності є одним із найнижчих у світі. Про законне право на відмову – далі в статті.

Дитячі щеплення. Офіційна згода та відмова

В Україні батьки офіційно дають згоду на вакцинацію дитини. Проте мають право написати відмову від щеплень. Самі ж лікарі повинні враховувати, коли є протипоказання – вакцинацію необхідно відкласти.

На що слід посилатись у разі відмови?

Цивільний кодекс України – ст.284. 3. Надання меддопомоги фізичній особі, яка досягла 14 років, провадиться за її згодою.

Повнолітня дієздатна фізособа має право відмовитися від лікування.

Конвенція про захист прав і гідності людини – ст.5 Будь-яке втручання у сферу здоров’я може здійснюватися лише після добровільної та свідомої згоди на нього відповідної особи. Відповідна особа у будь-який час може безперешкодно відкликати свою згоду.

Ст.6 2. Якщо неповнолітня особа є недієздатною, щоб давати свою згоду на втручання, то з дозволу це може робити законний представник.

Варто пам’ятати, що щеплення є методом профілактики, тому згідно із ЗУ “Основи законодавства України про охорону здоров’я” в ст. 42 йдеться про Ризиковані методи … профілактики … визнаються допустимими, якщо вони … застосовуються за згодою інформованого про їх можливі шкідливі наслідки пацієнта.

Ст.43 передбачає, що Згода інформованого пацієнта необхідна для застосування методів … профілактики … Щодо пацієнта, який не досяг віку 15 років, медичне втручання здійснюється за згодою їх законних представників.

До того ж, відмовитись можна, посилаючись на ЗУ “Про захист населення від інфекційних хвороб” (ст.12 Повнолітнім дієздатним громадянам профілактичні щеплення проводяться за їх згодою особам, які не досягли 15-річчя, щеплення проводяться за згодою їх батьків. Особам віком від 15 до 18 років профілактичні щеплення проводяться за їх згодою та за згодою батьків.

Відомості про відмову від обов’язкових профілактичних щеплень підлягають статистичному обліку.

При цьому лікар має право вимагати письмового підтвердження (письмову відмову). Складається довільно, віддається до медзакладу для реєстрації чи відправляється поштою.

Законодавство підтверджує можливість відмовитися від щеплення. Проте, як правило, буде переведення дитини на альтернативну форму освіти.

Загалом, в Україні вироблений подвійний механізм. З одного боку, дитину не мають права не прийняти до навчального закладу. З іншого, мають право заборонити відвідувати, якщо відсутні щеплення.

Питання, чи відвідувати таким дітям заклади, вирішує лікарсько-консультативна комісія.

Важливо, що, маючи відповідні меддовідки та лікарський висновок (дитина здорова і може ходити до садка, школи), керівництво зобов’язане прийняти дитину.

Права під час проведення щеплень:

1. Право на згоду. Повнолітні самі вирішують. Діти до 15 років – за згодою батьків (представників). Від 15 до 18 років – за згодою них самих та батьків.

2. Право на відмову. Відмовитись від щеплень може повнолітня особа та батьки.

3. Право отримувати від лікаря повну, своєчасну та достовірну інформацію:

  • необхідність у проведенні профілактичних щеплень, наслідків відмови від них, можливих поствакцинальних реакцій та ускладнень;
  • ризики;
  • наявність та ефективність медичних імунопрофілактичних препаратів;
  • реєстрація вакцини в Україні, умови зберігання.

4. Право на вільний вибір лікаря. Це можуть зробити особи з 14 років.

5. Право на вибір медичного імунобіологічного препарату, якщо в Україні зареєстровано декілька однотипних препаратів різних виробників.

6. Право на безоплатне проведення профілактичних щеплень відповідно до календаря.

7. Право законних представників бути присутніми під час їх проведення.

Якщо Вам необхідна юридична допомога, інформацію про консультування Ви можете отримати на сайті.

 

Дитячі щеплення: право на відмову від вакцинації