День юриста в Україні: історія свята та цікаві факти

Щороку 8 жовтня відзначають День юриста в Україні. Попри те, що цей день не є вихідним і офіційних заходів не влаштовують, це свято є значимим для юристів. Адже кожного дня вони захищають і відстоюють права звичайних громадян. Отож далі – історія виникнення в Україні професійного свята.

День юриста в Україні. Історія свята

Цей день з’явився в Україні не так і давно. Його проголосили у 1997 році за Указом Президента України Леоніда Кучми. Ініціаторами стали Міністерство юстиції України, Спілка юристів України та Спілка адвокатів України. Дату ж святкування обрали невипадково. Вважається, що саме 8 жовтня 1016 року Ярослав Мудрий видав звід законів “Руська правда”. Згодом це і стало правовою основою для розвитку централізованої держави Київська Русь.

Професія юриста є дуже важливою та затребуваною. До того ж, має головний обов’язок – захистити того, хто цього потребує. Щодня до таких фахівців за допомогою звертаються як звичайні громадяни, так і високоповажні особи.

Загалом, ця сфера є різноманітною. Діяльність охоплює суддів, нотаріусів, прокурорів, адвокатів, співробітників правоохоронних структур, студентів у цій сфері, викладачів-правознавців, експертів тощо.

Саме такі професіонали допомагають усім нам розібратись у всіх тонкощах законодавчої системи, вдосконалюють її, розвивають і підвищують правову усвідомленість жителів. При цьому дають гарантії захисту населення згідно із основним українським законом – Конституцією України.

День юриста в Україні. Цікаві факти

Юрист служить для народу, виступає за інтереси та доводить правду. Окрім цього, юрист – одна із найдавніших професій, а свій початок бере зі Стародавнього Риму.

Жителі Стародавнього Риму потребували у вирішенні їхніх питань і проблем. То до кого ж вони мали йти? У кого запитати, як обробити поле чи за кого видати доньку заміж. Надання такого роду консультацій вважалося почесним обов’язком поважних мужів. Разом із людиною, яка вирішувала правові питання, поряд мала бути особа, яка складала судові документи. А також виступити за інтереси й приголомшити промовою. Друга назва цього уміння – оратор. Саме стародавні римляни поклали початок мистецтву говорити. Кращими мужами на той час були Цицерон, Тацит, Квінтіліан та інші. Кожна судова промова проходила чітку підготовку. Наприклад, Цицерон усі свої промови занотовував. Більше того, й саму реакцію публіки.

Адвокати, які супроводжували обвинуваченого під час суду, законів не знали. Їх головним завданням було переконати натовп у правоті. Суддя ж приймав рішення за думкою народу.

Картинки по запросу жителі стародавнього риму і юристи
Використане зображення з сайту: svitppt.com.ua

Останній вирок вислухала корова

У середні віки в Європі на тварин подавали позови, вони ж і ставали обвинуваченими. Вислухати вироки могли вівці, кози, корови, навіть комахи. Останній вирок вислухала корова у 1740 році у Франції. Її приговорили до повішення.

Слово “codex” з латині означало “шматок дерева”. Такі дощечки змазували воском і на них виготовляли перші книги в звичному для нас форматі. Згодом римляни замінили дерево на пергамент. У 3 столітті видали збірник імператорських конституцій, який мав вигляд кодексу. У сучасній українській мові “кодекс” використовують для назв зведень законів.

Картинки по запросу Слово "codex"
Використане зображення з сайту: fotostrana.ru

Юристи з великим талантом досягають неабияких висот. До прикладу 27 із 43 американських президентів були фахівцями у цій галузі.

У 1845 році до кримінальної відповідальності могли притягнути дітей від 7 років. В Україні нині відповідати по закону можуть підлітки віком 14-16 років (залежить від тяжкості злочину).

Маловідомо, що Петро Ілліч Чайковський за професією був юристом. Композитор закінчив Імператорське училище правознавства. Далі отримав чин титулярного радника та працював в Міністерстві юстиції. При цьому не покидав заняття улюбленою справою.

 

Якщо Вам необхідна юридична допомога, інформацію про консультування Ви можете отримати на сайті.

День юриста в Україні: історія свята та цікаві факти