1 липня в Україні традиційно відзначають Всесвітній День архітектури. Це не просто свято, яке запровадили в 1995-му за указом ПУ Леоніда Кучми № 456/95. Це – підтримка та вшанування праці архітекторів, які для своєї країни спорудили шедеври. Загалом, Всесвітній день архітектури створив Міжнародний союз архітекторів (1946 рік), після Другої світової війни. Саме тоді вся Європа потребувала майстрів. Оскільки війна зруйнувала міста та цілі країни. До 1996 року це свято в усьому світі відзначали 1 липня. Проте потім вирішили перенести дату на перший понеділок жовтня. Тим самим, приурочили до Всесвітнього дня житла.

Українська архітектура є унікальною. Вона славиться не лише своїми тисячолітніми соборами та храмами, а й незвичними будівлями. Якими – далі в статті.

День архітектури. Краса та велич споруд України

1.Будинок із химерами – КИЇВ (Банкова, 10)

Міфологічні та мисливські сюжети – головна архітектурна споруда раннього модерну.

Картинки по запросу будинок із химерами
Фото: podorozg.ostriv.in.ua

Проект був створений у 1903 році Владиславом Городецьким, як прибутковий будинок для своєї родини. А прикрашав за своїми ескізами скульптор Еліо Саля. Будівля має форму куба. На одному боці – 3 поверхи. На іншому – 6. Цікаво, що високий парапет на даху приховав покрівлю.

Екскурсію проводять групами (10 осіб) та лише по суботах. Вартість для однієї людини – 250 грн.

2.Будинок-корабель (шіфа) – ЧЕРНІВЦІ (перетин вул. Головної та Шолом-Алейхема)

 

Ця будівля є родзинкою міста Чернівці. Звужений фасад будівлі нагадує ніс корабля. А 2-ий поверх – щоглу. Припускають, що дім побудували в кінці ХІХ сторіччя під впливом корчми, що називалась “Під золотим кораблем”. Якщо ж вірити більш романтичній легенді, то в цьому будинку жили двоє братів, які були закохані в море.

Похожее изображение
Фото: see-life.biz

3.Будинок-стіна – ОДЕСА (Воронцовський провулок, 4)

Усі місцеві жителі знають про цю споруду. Та “стіною” називають в останню чергу. Картковий, Відьомський, Плоский, Будинок тіней – варіантів багато. Відомо, що такий дім звели у 1889 році за проектом архітектора Д. Климова (ренесансний стиль і еклектики). На перший погляд будинок звичайний, але обійшовши його, Ви будете здивовані – у нього немає бічної стіни. Цікаво, що особлива конструкція з’явилась лише через брак коштів, яких не вистачило на добудову. Тоді архітектор і вирішив спорудити дві стіни, зробивши будинок трикутним.

Картинки по запросу будинок стіна одеса
Фото: busfor.ua

В одеського будинку є “брати”, які розташовані у Львові та Житомирі.

4.Перевернута хатка в Карпатах (с. Поляниця, біля траси, що проходить з Яремче до Буковелю)

Це – перше в Україні архітектурне диво. Цю будову знайти легко, якщо їхати в сторону Буковелю. До того ж, будинок стоїть прямо біля дороги. Будували його 1,5 місяці. Крім того, перевернутий лише каркас. Всередині усе традиційно, так як планувалось для житла.

Картинки по запросу перевернутий будинок у карпатах
Фото: vseua.info

5.Чернівецький національний університет ім. Юрія Федьковича – ЧЕРНІВЦІ (вул. Коцюбинського, 2)

Це – один із найстаріших класичних українських університетів. Будівлю сучасного НЗ спорудили в 1864-1882 рр. як резиденцію буковинських митрополитів. Проект був створений відомим чеським архітектором Йозефом Главкой. У свою чергу, такі художники, як К. Іобст, І. Кляйн, чеський К. Свобода, буковинські Е.Бучевський і Є. Максимович створювали інтер’єр. Стиль – еклетика. Домінуючий мотив – візантійська та романська архітектури.

Chernivtsi University.jpg
Фото: uk.wikipedia.org

6.Кіностудія Victoria Film Studios – КИЇВЩИНА (с. Гурівщина)

1.jpg
Фото: victoriafilmstudios.com

Це не просто вражаючий замок на Київщині. Це – одна із найбільших кіностудій України. Камені біля підніжжя, численні вежі нагадують справжній Діснейленд.

Картинки по запросу Кіностудія Victoria Film Studios (с. Гурівщина)
Фото: LiveJournal

На вході будівлі можна побачити скульптури з фільмів Чужий і Хижак, висотою більше 3 метрів. Вся територія займає 36 га. Екскурсії не проводять, але красу видно здалеку.

7.Київський державний академічний театр ляльок – КИЇВ (вул. Грушевського, 1-а)

Театр ляльок найстаріший в Україні. З’явився він ще у далекому 1927-му. Проте цю будівлю звели лише в 2005 році за проектом В. Юдіна. Театр несе образ казкового палацу – всередині та зовні. А на прилеглій території стоять скульптури казкових персонажів, фонтан і квітники.

 

 

Картинки по запросу Київський державний академічний театр ляльок (Київ)
Фото: cultkiev.com

8.Палац Потоцьких – ЛЬВІВ (вул. Коперника, 15)

Палац збудували в 1880-му, в якому передали стиль бароко. Проект створив французький архітектор Луї Альфонс Рене Доверн’є.Потім його модифікували та реалізували львівські архітектори Юліан Цибульський і Людвік Балдвін-Рамулт.

Картинки по запросу Палац Потоцьких - ЛЬВІВ (
Фото: tvoemisto.tv

 

9.Будинок Голованя – ЛУЦЬК (вул. Лютеранська, 9)

Будинок скульптора Голованя розмістився на території Історико-культурного заповідника Старий Луцьк, що на березі річки Стир. Проект був розроблений волинським архітектором Ростиславом Метельницьким. Кам’яні скульптури із різних стилів прикрашають подвір’я, стіни та дах будинку. Також є барельєф у 1,5 т, що зображує всіх членів родини скульптора.

Картинки по запросу Будинок Голованя (Луцьк)
Фото: zabytki.in.ua

10.Шарівка – ХАРКІВЩИНА (смт Шарівка Богодухівського району Харківщини на березі річки Мерчик)

Шарівка є колишньою поміщицькою садибою. Заснував її поміщик Сава Ольховський у 1836 році. А село отримав від Катерини II, коли був майором у відставці. У 1917-му маєток націоналізували. А в 1925 році в комплексі створили один із обласних санаторіїв для хворих на туберкульоз.

Шарівський палац привертає найбільшу увагу. На пагорбі видніється білокам’яний панський будинок у готичному стилі. Тоді в Палаці сходились найіменитіші гості.

Тоді:

Картинки по запросу Шарівка (Харків)
Фото: find-way.com.ua

Сьогодні:

Картинки по запросу Шарівка (Харків)
Фото: stezhkamu.com
Картинки по запросу архітектура криму коллаж
Фото: totamtotut.ru

 

А як щодо Криму?!

Ластівчине гніздо

Як видно, краса неймовірна. І це завдяки золотим рукам майстрів, які створюють дивовижний світ архітектурних шедеврів. Тому чудово, що є таке свято, як День архітектури.

 

 

 

 

 

 

Інформацію про консультування Ви можете отримати на сайті.

 

День архітектури: топ-10 вражаючих шедеврів України