Не важко здогадатись, що означає декретна відпустка. Прийнято вважати, що саме жінка йде на такий своєрідний відпочинок. Оформлює її до того, як народить малюка та сидить у декреті до досягнення ним 3-річчя. Відпустка у зв’язку з вагітністю та пологами – 70 календарних днів. Оплачувана після пологів – з дня пологів і тривалістю 56 і 70 днів. Обидві відпустки роботодавець теж має оплатити. Стосовно відпустки по догляду за дитиною до 3 років, то її надають матері за бажанням. При цьому зберігається за нею робоче місце. А як щодо батька дитини… Питання цікаве та ще й узаконене. Таким чином, далі в статті декрет для тат – зміни в законопроекті про можливість піти у відпустку.

Декрет для тат. Чоловік замість жінок?

Насамперед, зробимо акцент на Кодексі Законів про працю. Буде цікаво тим, хто планує йти в декретну відпустку. Отож основні статті, про які варто знати:

  • 179. Після того, як вагітна пред’являє довідку від лікаря отримує право на 70 днів відпустки до пологів. Після них – на 56. Загалом це 126 календарних днів. Хоча може бути й 140, якщо пологи пройшли з ускладненнями чи ж матір народила 2 або більше малюків;
  • 181. Декретну відпустку зараховують до загального безперервного стажу роботи за обраною спеціальністю;
  • 182. Коли жінка всиновлює новонароджену дитину, то має такі ж самі права, як і вагітна;
  • 184. Заборонено звільняти як вагітну, так і вже маму до 3 років малюка. Єдиним винятком є ліквідація підприємства.

Крім того, в Законі сказано, що у відпустку по догляду за дитиною до 3-річного віку може піти не лише мама. Це може бути й бабуся, чоловік. Головне – їхнє бажання. Виходячи з цього, далі опишемо чоловічі права на декрет.

Декрет для тат. Зміни до Кодексу Законів про працю

У Міністерстві соціальної політики України виступили з ініціативою щодо внесення змін до трудового законодавства. Мова йде про частину права на декретну відпустку не лише матерів, а й тат.

Відповідний законопроект зі змінами розміщений для обговорення на сайті Конфедерації роботодавців України.

Ідея в тому, щоб поширити на батька такі права, як:

  • за власним бажанням встановити режим роботи в умовах неповного робочого часу;
  • мати скорочений робочий час за рахунок працедавця;
  • можливість отримувати додаткову соціальну відпустку, тим самим забезпечити рівну участь батьків у вихованні чада.

Чоловіки, маючи бажання, можуть піти у відпустку аж на 3 роки. Використовувати ж її, пропонують, за домовленістю обох батьків і правильним розподілом. Це означає, що батько з матір’ю не матимуть змогу одночасно перебувати у відпустці по догляду за дитиною. Проте право користуватись почерговістю мають.

Рівність із матір’ю полягає і в тому, що є право на 10 календарних днів. Іншими словами, взяти ці дні батько може якщо:

  • є двоє чи більше дітей до 15-річного віку;
  • дитина з інвалідністю до 18-річного віку;
  • усиновлення малюка.

Вищевказане стосується й одиноких батьків.

Аби батькові оформити таку відпустку для роботодавця необхідно надати такі документи як:

  • заява;
  • копія свідоцтва про народження дитини;
  • довідка з місця роботи (навчання, служби) матері дитини стосовно того, що вона вийшла на роботу раніше. Також про припинення виплат (має стояти дата закінчення).

 

Якщо Вам необхідна юридична допомога, інформацію про консультування Ви можете отримати на сторінці Визначення порядку участі у вихованні дитини.

Декрет для тат: чоловіки можуть піти у відпустку на 3 роки?