З 2018 року стартувала медична реформа. Відповідно до неї, українців зобов’язали підписувати з лікарями договори – декларації. За нововведеннями МОЗ України, це є можливістю для пацієнта обрати свого лікаря. Таким чином, укласти з ним угоду. У свою чергу лікар, якого обрав пацієнт отримуватиме за нього гроші. На первинній ланці це близько 370 грн за кожного. Що стосується дітей і осіб пенсійного віку – 740 грн. У 2019 році цифра зросте. Стосовно кількості пацієнтів, то у сімейного лікаря має бути 1 800 пацієнтів, у терапевта – 2 000, педіатра – 900. У селах дозволена більша кількість із сімейним лікарем. Декларація – про основне далі.
Декларація. Підписати просто, вибирати уважно
На думку експертів, такі правила принаймні вбережуть пацієнта від непотрібних витрат, тобто “на руки” лікарю давати не доведеться. Лікарі також повинні усвідомлювати, що без пацієнтів у них не буде зарплатні. Отож, саме вони мають бути зацікавленими у тому, щоб до них йшли люди. На жаль, часто виникає хибне уявлення, що пацієнт повинен. Ба більше, контракт не є довічним і вибір може впасти на кращого спеціаліста. Звідси і вже відоме поняття “гроші ходять за пацієнтом”.
У 2018 році маючи 2000 пацієнтів, лікар отримає від 740 000 грн до 1 000 000 грн. У 2019-му – від 900 000 до 1 200 000 гривень.
Для тих, хто ще не підписав декларацію нагадаємо про прості кроки.

Декларація. Документи
Зберігати копії документів пацієнта більше не потрібно. Перед підписанням декларації особа повинна лише пред’явити той, що засвідчує особу (напр., паспорт), та документ щодо присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків. Якщо це стосується педіатра – свідоцтво про народження дитини. При цьому пацієнт не вказує адресу реєстрації, бо вибір не залежить від місця прописки.
Декларація не є довічним контрактом
І лікарі, і пацієнти повинні пам’ятати, що підписання декларації не означає, що не можна щось змінити. Якщо пацієнта перестав влаштовувати лікар, він може обрати іншого. Система є автоматизованою. Таким чином, підписавши контракт з іншим, анулюється попередній.
Крім того, за інформацією Міністерства охорони здоров’я, пацієнти без декларацій і в разі перебування у невідкладному стані, мають повне право на отримання безкоштовної первинної медичної допомоги. Це стосується як державних, так і комунальних установ. До невідкладного стану відносять:
- раптове підвищення температури тіла, що супроводжується кашлем, нежиттю, болями в горлі;
- головний біль, запаморочення, слабкість;
- біль у попереку, суглобах;
- підвищення артеріального тиску;
- больовий синдром в онкохворих;
- алкогольний, наркотичний, токсичний абстинентний синдром;
- загострення хронічних захворювань.
Інформацію про консультування Ви можете отримати на сторінці Ваш юрист.