Насамперед, варто зазначити, що відповідно до цивільно-правового договору відносини регламентує виключно цивільне законодавство, а не трудове. Між собою сторони домовляються щодо виконання робіт чи надання послуг (у договорі зазначається перелік). Разом з тим факт виконання необхідно оформити відповідним Актом. До того ж, слід вказати конкретні строки чи етапи виконання/надання, вартість. Логічно, що виконавець отримує гроші за результат, а не робочий процес. Такий співробітник не числиться в штаті, тому правилам внутрішнього розпорядку підпорядковуватися не повинен, так само, як і претендувати на соцгарантії від держави (напр. лікарняний). Останнє ж лише за трудовим договором. Загалом, у будь-який момент договір можна розірвати. У нашій статті – строк договору, оподаткування виплат, штрафи.

Цивільно-правова угода з ФОП. Строки

Сторони між собою узгоджують, на який строк укладати договір (ст. 905, ЦКУ). Щодо строків виконання роботи чи окремих етапів, то встановлюються в договорі підряду (ст. 846, ЦКУ). Це означає, що законодавство не встановлює мінімальний чи максимальний термін. Проте цивільно-правовий договір (ЦПД) не можна укладати на невизначений термін.

Необхідно знати, що ЦПД не слід укладати на тривалий строк замість трудових, адже під час перевірки може бути перекваліфікація в трудові договори.

Пістави для цього:

 • договір оформлений некоректно (без уточнень). До прикладу, не вказані, які саме бухгалтерські послуги будуть надаватися. Ліпше буде зазначити:  “складання первинних документів, подання звітності, заповнення книги обліку доходів тощо” .
 • системність (припустимо, якщо договір укладає один виконавець 3 рази чи більше за рік). Це може обернутися перекваліфікуванням договору. До прикладу, договір про надання юрпослуг уклали на рік, а щомісяця виставляють Акт виконаних робіт.

Виплати за цивільно-правовим договором, їх оподаткування

За ЦПД ті ж самі податки та збори, що й і в з/п за трудовим.

 1. ПДФО. Розмір складає 18% від суми виплати за рахунок фізособи (п. 168.1.1 ПКУ). У разі підписаного Акту, але не оплаченого, потрібно сплатити податок протягом 30 днів, що йдуть за останнім календарним днем ​​звітного місяця (пп. 168.1.5 ПКУ, пп. 49.18.1, п. 57.1).
 2. Військовий збір. Це – 1,5% від суми винагороди. Щодо строків виплат, то такі ж, як для ПДФО.
 3. ЄСВ. Необхідно сплачувати разом із виплатою  винагороди – 22%. Коли ж Акт підписаний, але не оплачений, то це потрібно зробити до 20-го числа місяця, що йде за місяцем його нарахування.
 4. Звітність

Факт праці із ФОП за цивільно-правовим договором потрібно відзначити у звітності. Утримання ПДФО і військ. збору варто показувати в щоквартальному звіті 1ДФ. Щодо нарахованого ЄСВ — у щомісячному звіті, форма Д4.

Штрафи

1ДФ. За не поданий розрахунок, при цьому порушивши строки, недостовірні відомості чи помилки (збільшення чи зменшення суми ПДФО), зміна платника податків передбачений штраф у розмірі 510 грн. При повторному порушенні – 1020 грн (п. 119.2 ПКУ).

Якщо не вчасно подано чи не та форма Д4 – штраф 170 гривень за кожне порушення. При повторному протягом року – 1020 грн.

ЄСВ:

 • несплата чи несвоєчасна сплата ЄСВ — 20% тих сум, які не своєчасно були виплаченими;
 • у разі донарахування своєчасно не нарахованого ЄСВ – 10% суми донарахованого внеску за кожен повний чи неповний звітний період (не більше 50%);
 • на суму недоїмки нараховуватимуть пеню – 0,1% суми недоплати за кожен день прострочки.

ПДФО та військовий збір:

У разі ненарахування, неутримання чи не сплати до бюджету ПДФО при виплаті доходу за договором ЦПХ, а це помітили контролюючі органи, то штраф складе 25% суми ПДФО. При повторному порушенні протягом 1095 днів — 50% суми податку. Якщо це третій раз і більше, то 75% суми ПДФО.

При самостійному виявленні недоплати чи несвоєчасній сплаті військового збору, нараховується пеня. Відбувається це після закінчення 90 днів, які настають за останнім днем ​​граничного строку сплати. В нас же мова йде про виплату ФОПу доходу, що обкладається  ПДФО чи військовим збором (якщо невиплачений дохід, то беруть до уваги граничну дату сплати).

Санкції адміністративного порядку щодо підприємців і юросіб:

 • неутримання чи неперерахування до бюджету ПДФО при виплаті доходу фізособі, не подання чи несвоєчасне подання звіту 1ДФ – попередження чи штраф від 34 до 51 грн;
 • при повторному порушенні – від 51 до 85 гривень.

Перевірка Держпраці. Випадки:

 • коли працівник чи ФОП звернулися щодо порушених правил оформлення трудових відносин;
 • коли контролюючі органи виявили неоформлені трудові відносини;
 • коли вирішив суд, правоохоронні органи;
 • коли повідомили посадовці органів держнагляду;
 • інформація від Держстату, Державної фіскальної служби, Пенсійного фонду України;
 • інформація від профспілок.

Штрафи за порушення трудового законодавства – 2018:

 • 30 м. з/п за кожного співробітника – 111 690 гривень (при мінімальній зарплатні 3 723 грн). У випадку таких порушень, як: працівник допущений до роботи, а трудовий договір не оформлений, оформлений на неповний робочий час, якщо виконання має бути на повний, виплата з/п без  нарахування та сплати ЄВ;
 • 10 м. з/п – 37 230 грн (при мінімалкі 3 723 грн) за недотримані мінімальні держгарантії в оплаті праці (неоплата в нічний час, надурочні роботи);
 • 3 м. з/п – 11 169 грн за недотримання строків виплати зарплатні понад місяць, неповна виплата. 

Штрафи накладає Управління Державної праці. Підстава – винесені постанови під час планових чи позапланових перевірок наймача.

За допуск співробітника до роботи без трудового договору з керівника можуть стягнути штраф від 8500 грн до 17 000 грн.

Таким чином, за одного працівника можна сплатити 128 690 грн штрафу (111 690 грн + 17 000 грн) + виплата зарплатні.

Як висновок, за цивільно-правовим договором все одно потрібно сплачувати податки та збори. Трудові відносини регламентує лише цивільне законодавство. Тобто при нещасних випадках на підприємстві відповідає фізична особа. Укладання цивільно-правового договору слід доручити юристу, аби під час перевірок контролюючими органами все було добре.

Інформацію про консультування Ви можете отримати на сторінці Бухгалтерське обслуговування ФОП.

Цивільно-правова угода з ФОП: правила оформлення у 2018-му