Цивільний шлюб чи співжиття? Серйозність намірів чи гра у відносини? Які плюси та мінуси? Про що варто пам’ятати, коли ми називаємо себе “цивільним подружжям”. Про моральні та правові аспекти – далі у статті.

Для початку розберемось, що означає “цивільний шлюб”.

З юридичної точки зору, це поняття трактується, як шлюб офіційний, оформлений у відділі РАГСу, без участі церкви.
Тобто чоловік та жінка, які узаконили свої відносини, але не пройшли обряд вінчання являються цивільним подружжям. Якщо шлюб не підтверджений законом – співмешканцями.
Саме в Нідерландах у XVI столітті вперше з’явився цивільний шлюб. Чоловік і жінка, які мали різні віросповідання, не могли обвінчатися в церкві й отримали можливість узаконити відносини іншим шляхом, за допомогою цивільної влади. В Україні подібні правові положення набули чинності з 1 січня 2004 року. Фактично відтоді й почав діяти інститут цивільного шлюбу.

Термін “співжиття” означає вільні відносини, незареєстровані, які ні до чого не зобов’язують.
Жінки, які перебувають у так званому цивільному шлюбі найчастіше виконують роль дружини. Часто відносяться до свого партнера як до чоловіка, або ж до потенційного кандидата на цю “посаду”. Чоловіки ж, зазвичай, не квапляться у своїх рішеннях. Для багатьох із них “шлюбні” відносини – час на те, аби усвідомити правильність свого вибору. Для декого – відчуття свободи. Так чи інакше, шанувальники сумісного
проживання мають знати свої права та можливості, особливо у випадку розриву відносин.

Відповідно до норм законодавства, майно, набуте в цивільному шлюбі є спільною власністю. Сторони, які не можуть між собою домовитися, нерідко вирішують це питання через суд. Але для цього, в першу чергу, необхідно довести факт спільного проживання. Так як це зробити?
Основний доказ – свідки. Вони повинні чітко вказати, коли розпочалися відносини та скільки тривали чи тривають. До показань долучають і спільні фотографії протягом сумісного проживання. А також – дитина. Підтвердження тому – свідоцтво про народження.
Під час поділу спільного майна, важливим питанням є розмір часток. Якщо ж одна сторона стверджує, що майно набуте не за спільні кошти – має це довести. Це може бути договір про отримання кредиту в банку, позика, дарування грошей, або документи, що підтверджують витрати на спільне майно.

Цивільний шлюб та народження дитини.

Незалежно від того, в якому шлюбі народилася дитина, права – однаково рівні, як у питанні реєстрації, так і спадку. У будь-якому випадку, батько дитини зобов’язаний виплачувати аліменти до досягнення нею повноліття. Однак, бувають випадки, коли необхідно доводити в суді факт батьківства.
Окрім аліментів, існує таке поняття як “додаткові витрати” в утриманні дитини. Іншими словами, особливі обставини, необхідні для розвитку дитини, або ж лікування.

Інформацію про консультування з питань шлюбно-сімейних правовідносин, Ви можете отримати на сторінці Юридична консультація щодо розлучення і його наслідків.

 

Цивільний шлюб – генеральна репетиція спільного майбутнього чи ілюзія обману?