На сьогодні в Україні є великий список невирішених питань. Що стосується дитячих щеплень, то батьки не знають, що й думати. Дехто дотримується порядку обов’язкових вакцинацій. Однак більшість категорично відмовляється слідувати таким правилам. І тут з’являється інформація, що тих дітей, які без щеплень, в садки та школи не братимуть. Як гостро постало це питання і чому таке рішення, що робити батькам у цьому випадку, судові спори – далі в статті.

Нещеплені діти. Що говорять закони України?

Нині від батьків нерідко почуєш про небажання робити дітям щеплення. І це не через примхливість, а через невпевненість у якості ліків. Звідки їх везуть, які умови зберігання – ось основні питання, які турбують батьків. Лікарі, зазвичай, не поспішають ділитися інформацією, говорять лише на вимогу та двома словами. Батьків можна зрозуміти. Свою ж відмову пояснюють тим, що не хочуть покалічити дітей. Далеко ходити не треба, факти говорять самі за себе! В Україні вже були плачевні випадки, коли дитячий організм не впорався із дозою вакцини.

Щодо прийому дитини в дошкільний чи шкільний заклади, виникають спірні моменти. Чи брати нещеплену дитину – вирішує лікарсько-консультативна комісія. Про це зазначено в наказі Міністерства охорони здоров’я в Україні.

Якщо ж взяти до уваги законодавства, то відповідно до Конституції України (ст. 53), кожен має право на освіту; згідно із ЗУ “Про охорону дитинства”, кожна дитина має на це право. А в положенні про дошкільний навчальний заклад, затверджене Кабміном (п. 6) йдеться, що до закладу дитину приймає керівник на підставі заяви одного з батьків. До заяви додається медична довідка про стан здоров’я (дитині необхідно пройти огляд лікарів та виписку зі щепленнями), довідка про епідеміологічне оточення, свідоцтво про народження. Це – необхідні умови. Саме в довідці лікар пише, чи здорова дитина. Тому відсутність щеплень не означає, що дитина хвора.

Недопустити дитину до садка не мають права, якщо підставою є лише відсутність щеплень. Це – порушення конституційних прав про освіту, дискримінація дитини та неповага. У такому випадку нерідко виникають спори, ними займається суд. Рішення може бути, як на користь батьків (відшкодування моральної шкоди), так і керівників закладу.

Безпідставне відрахування – заборонене.

Коли ж справа стосується медичного огляду, то слід знати, що згідно положень про проведення щеплень, один із батьків повинен дати згоду на вакцинацію. Дітям до 14 років не мають права робити щеплення без відома. У випадку відповідного порушення, необхідно звертатися до Управління охорони здоров’я. Медпрацівника повинні як мінімум притягнути до дисциплінарної відповідальності. Також можна прийти до суду з позовом, аби стягнути моральну чи матеріальну шкоди.

Право на відмову від щеплення

Батьки мають право відмовитися робити своїй дитині щеплення! У такому випадку, потрібно заповнити форму № 063-2/0 “Інформована згода на проведення вакцинації” (у ній зазначені наслідки відмови). Форму підписують батьки або законні представники дитини, медичний працівник. Далі – повідомляють про таке рішення у Держсанепідемслужбу.

Відсутність претензій. Чи законно навчальним закладам вимагати таку розписку?

В українських  законах не передбачені жодні розписки, тобто навчальні заклади не мають права вимагати цього від батьків. Достатньо оформленої згоди на проведення щеплень чи навпаки.

Отже, дитина без щеплень має повне право прийти до садка чи школи. Для цього необхідний медичний висновок про те, що дитина здорова. Таке рішення приймає лікарська комісія. Таке заключення є законним. Коли ж керівник не хоче приймати дитину, бо вона нещеплена, говорить про порушення конституційних прав. Тому слова – безпідставні та більше того, такий момент можна оспорити в суді.

Головне, щоб дитина була здоровою! І якщо батьки вирішили не робити дитині щеплень, самі несуть за це відповідальність.

Якщо Вам необхідна юридична допомога з вирішення такого питання, інформацію про консультування Ви можете отримати на сайті.

Вакцинація: чи можуть нещеплені діти ходити до садка та школи
Tagged on: