Спадщина може передаватися спадкоємцям за законом та за заповітом. Заповіт передбачає передачу майна тим особам, що вказані у цьому документі, тому заповідач може вказати там власні побажання щодо спадкоємців. Це можуть бути і родичі, особи, не споріднені із заповідачем. Але якщо такий заповіт не був складений, то є закон, що регулює спадкування. У цій статті ми розглянемо такі питання: хто може успадкувати майно і що таке черга спадкування.

До складу спадщини можуть входити не тільки майнові, а й немайнові права та обов’язки. Але до спадку не можуть зараховуватися деякі права особистого характеру, наприклад, право на участь громадських організаціях чи членства у товариствах. Також закон не передбачає включення до спадщини пенсійних виплат, аліментів чи інших соціальних виплат, обов’язків спадкодавця як кредитора чи боржника.

Спадкодавець – це фізична особа, громадянин України чи особа без громадянства.

А от спадкоємцями можуть бути не тільки фізичні, а й юридичні особи. До того ж ними можуть виступати і суб’єкти публічного права, до прикладу, держава. Проте юридичні особи можуть успадкувати майно тільки за заповітом.

А от регулювання передачі спадщини законом передбачає черги спадкування.

Черга спадкування – це таке коло осіб, яке пов’язане ступенем родинних зв’язків. Є п’ять черг спадкування, які передбачені законом.

До першої черги спадкування належать діти, чоловік або дружина спадкодавця та його батьки. Друга черга передбачає передачу майна рідним братам та сестрам, а також бабусям та дідусям з кожного боку – і матері, і батька. До третьої черги зараховують рідних тіток та дядьків. Передбачена і четверта черга спадкування, до неї належать ті особи, що проживали із спадкодавцем протягом щонайменше п’яти останніх років. А п’ята спадкова черга перераховує будь-яких родичів, що перебувають із спадкодавцем у спорідненості аж до шостого ступеня.

Є певні особливості спадкування. Наприклад, те, що, коли відсутні спадкоємці попередньої черги, наступна черга успадковує майно законно. Тобто, якщо у спадкодавця нема ні дітей, ні чоловіка чи дружити, ні батьків, то його майно передадуть братові або сестрі.

Також важливо пам’ятати, що першочергове право на спадщину має ближчий родич.

Закон передбачає таку черговість, але є умови за яких законодавець може змінити черговість отримання спадку. Для цього укладається договір між спадкоємцями. Він не може порушувати прав того спадкоємця, який не причетний до цього договору чи тих, чия частка спадщини обов’язкова. До них належать неповнолітні особи, непрацездатні діти, батьки або чоловік чи дружина спадкодавця.

Спадкоємець повинен прийняти спадщину, що належить йому, безумовно. Не можна висувати власні побажання чи відмовлятися від якоїсь частини спадку.

Щоб розібратися із особливостями спадкування та змогти захистити свої права у суді, можна звернутися до проекту «Ваш юрист». Фахівці допоможуть вирішити питання спадку через суд.

 

 

Хто наступний? Черга спадкування: що це таке?