Закон № 2148 вніс зміни до Закону про Єдиний соціальний внесок (далі – ЄСВ). Зокрема це стосується визначення членів фермерських господарств платниками єдиного внеску (далі – ЄВ).

З 1.01.2018 року члени фермерського господарства повинні стати на облік в органах доходів і зборів, як платники ЄВ. Перелік визначений ч. 3, ст. 3 Закону № 973.

Загалом, норма не має відношення до членів фермерських господарств, які є застрахованими. Це – наймані працівники, фізичні особи – підприємці, голови фермерських господарств як юридичні особи, так і фізичні зі статусом сімейного фермерського господарства. Разом з тим, не поширюється на осіб, що отримують пенсію за віком або є особами з інвалідністю (ст. 26 Закону про пенсійне страхування).

Якщо член фермерського господарства втратив статус застрахованої особи, статус особи з інвалідністю чи припинились виплати соцдопомоги, то тоді особа зобов’язана стати на відповідний облік.

У нашій статті – як фермеру стати на облік, строк сплати, відповідальність.

Бухгалтерське обслуговування. Фермери – платники ЄСВ

Взяття на облік

Членів фермерських господарств ставить на облік контролюючий орган за місцезнаходженням або місцем проживання, в день отримання заяви про взяття на облік платника ЄВ (Закон про державну реєстрацію на таких осіб не поширюється).

Якщо особа ухиляється від обліку чи несвоєчасно подає вищевказану заяву, то приписується штраф – 10 НМДГ, 170 грн (п. 1, ч. 11, ст. 25 Закон про ЄСВ).

База нарахування

База нарахування єдиного внеску для членів фермерського господарства з 01 січня 2018-го – сума доходу/прибутку. Поряд з тим, сума прибутку ЄВ не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску на місяць – 819,06 грн (аб. 1, п. 2, ч. 1, ст. 7 Закону).

Коли ж такий платник не отримав дохід або ж прибуток у звітному кварталі/окремому місяці, то він повинен визначити базу нарахування (не більше максимальної величини бази нарахування ЄВ). Сума ж єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску.

Строк сплати

Після того, як членів фермерських господарств взяли на облік в органах доходів і зборів платників ЄВ, на них поширюються обов’язки (п. 1 ч. 2, ст. 6 Закону про ЄСВ). Зокрема це – сплата єдиного внеску, нарахованого за календарний квартал, до 20 числа місяця, що настає за кварталом (19 квітня, 19 липня, 19 жовтня, 19 січня).

Така плата може мати вигляд авансового платежу, а розмір визначатись самостійно. Суми ЄВ у вигляді авансу враховуються платником при остаточному розрахунку.

Яка відповідальність?

Для неплатників передбачена фінансова відповідальність:

  • несвоєчасна сплата (несвоєчасне перерахування) ЄВ – 20 % своєчасно несплачених сум (п. 2 ч. 11 ст. 25 Закону);
  • на суму недоїмки нараховують пеню з рoзрахунку 0,1 % суми недоплати за кoжний день прострочення платежу. Нараховують пеню з першого календарнoгo дня, щo настає за днем закінчення стрoку внесення відпoвіднoгo платежу, дo дня фактичної сплати (перерахування) включнo.

Добровільна сплата єдиного внеску (ч. 1, ст. 10 Закону про ЄСВ)

За заявами щодо добровільної участі в системі загальнообов’язкового державного соцстрахування, які подають члени фермерських господарств до органів доходів і зборів, відповідні договори з 1 січня укладатись не будуть.

Договори з членами фермерського господарства розірвали до нового року у зв’язку зі змінами. З 1 січня 2018-го такі платники подають до органів доходів і зборів самі за себе протягом 30 календарних днів після розірвання договору – таблиця 1 Звіту про суми добровільних внесків, що підлягають сплаті, суми доплати до органів доходів і зборів за формою відповідно до додатку 6 до Порядку № 435 (період з початку дії договору по грудень 2017 р. включно).

Як фермер може стати на облік?

Для того, щоб взяли на облік платника Єдиного соціального внеску – члена фермерського господарства (не поширюється Закон № 755-IV “Про держреєстрацію юросіб, фізосіб — підприємців та громадських формувань”), потрібно подати до контролюючого органу за місцем проживання відповідну заяву за формою № 1-ЄСВ, відповідно до додату 1 до Порядку обліку платників ЄСВ на загальнообов’язкове державне соцстрахування. А також Положення про реєстр страхувальників, що затверджений наказом Міністерства фінансів України № 1162.

В заяві необхідно зазначити податковий номер та найменування фермерського господарства. Таку заяву підписує голова фермерського господарства.

Інформацію про консультування Ви можете отримати на сторінці Бухгалтерське обслуговування ФОП.

Бухгалтерське обслуговування: відтепер фермери – нові платники ЄСВ
Tagged on: