Бувають ситуації, коли особа вирішує припини займатися підприємницькою діяльністю. Є кілька варіантів розвитку подій. Один з них – припинення приватного підприємця. Саме про це йтиметься у статті.

Таке рішення може мати кілька мотивів. Серед них виділяють як особисту ініціативу підприємця, так і смерть такої фізичної особи або ж той випадок, коли суд виніс рішення про недієздатність особи, визнання її, як такої, що припинила діяльність.

Для того, щоб вирішити питання припинення діяльності приватного підприємця, треба здійснити ряд процедур.

До них належать такі:

  1. Заява відповідної форми подається на розгляд державного реєстратора. Реєстрація припинення підприємницької діяльності відбувається терміном один робочий день від отримання відповідної заяви.
  2. Державний реєстратор зобов’язаний повідомити фіскальну службу про припинення діяльності. Повідомлення має містити номер і дату запису в Єдиному державному реєстрі.Цей пункт передбачає такі особливості, як той факт, що фізична особа після припинення своєї діяльності залишається платником податків. Тому така особа повинна подати свою податкову декларацію на розгляд відповідному органу. Вона розраховується за останній звітний період.Якщо податкова заборгованість не нарахована, то підприємця можна зняти з фіскального обліку.
  3. Фізична особа повинна подати звіт ліквідаційної форми із зазначенням звітного періоду, що включатиме день припинення приватного підприємця та його підприємницької діяльності. Такий звіт потрібен зважаючи на те, що підприємець провадить професійну діяльність. Реєстр страхувальників по цьому вносить запис зняття з обліку платника єдиного внеску, де зазначається дата і причина зняття.
  4. Фіскальна служба повідомляє банк, де підприємець має відкриті рахунки, про те, що фізична особа вважається знятою з обліку. До повідомлення додається номер та дата запису, що свідчить про це.
  5. Після проходження усіх названих процедур, лишається останній крок. Дані про зняття з обліку подаються до Єдиного державного реєстру. Цим займається фіскальний орган.

Як ви бачите, дана процедура досить швидко вирішується.

Проте існує кілька міфів про перебіг припинення підприємницької діяльності фізичної особи.

Однією із вигадок, що сповільнюють такий процес, є, наприклад, те, що підприємець повинен пройти обов’язкову перевірку у податковій інспекції. Проте для цього потрібно написати добровільну заяву. Насправді все зовсім інакше. Фізична особа подає заяву інспектору, що не підписує наказ про початок перевірки, а тому термін не вступає у дію. Тоді підприємцю повідомляють про те, що він повинен принести документи – договори, накладні, квитанції з банку. Йому видають обхідний лист і процедура такої перевірки затягується на кілька місяців. Хоча насправді його термін – десять днів.

Тому така перевірка не може вважатися обов’язковою.

У питаннях ліквідації підприємства чи припинення приватного підприємця та його діяльності варто скористатися послугами проекту «Ваш юрист». Спеціалісти юридичної сфери нададуть вичерпну інформацію, візьмуться за вашу справу і допоможуть зібрати потрібні документи, уникаючи сповільнення процесу.

Бути чи не бути? Припинення приватного підприємця