Борги – справа неприємна. Крім обов’язку сплати певної суми, тягне за собою нову тяганину, судові рішення. Борги виникають з різних причин: деякі не сплачують навмисно, деякі – через незнання. Якщо житлово-комунальні послуги не сплачуються вчасно – це теж часто стає причиною виникнення заборгованості. У статті йдеться про ті етапи, які складають основу процедури стягнення боргів із платника.
Закон України передбачає те, що кожен споживач має сплатити житлово-комунальні послуги вчасно – терміни такої сплати вказуються у договорі або ж встановлені законом.
Проте недобросовісних платників вистачає. Тому борги – явище поширене і не нове. У випадку несплати коштів за обслуговування житлових будівель вступає у дію процедура стягнення боргів. Вона складається із кількох етапів:
Етап 1. До споживача направляється претензія про несплату. У ній вказуються реквізити боржника, відомості про розміри заборгованості. Якщо споживач не реагує на дану претензію, це достатня підстава для звернення до суду.
Етап 2. Закон передбачає укладення договору про надання відповідних послуг, такий договір укладається на основі типового договору. Бланк його надсилається боржнику для того, щоб уникнути суперечок про ухиляння від сплати.
Етап 3. Звернення до суду з проханням видати судовий наказ. Для цього не потрібне судове засідання і особиста присутність боржника та стягувача. Це така особлива форма рішення суду. Якщо боржник не оскаржує його протягом трьох днів, то він набирає юридичної сили.
Оскільки кожна позовна заява передбачає наявність судового збору, то збір за такий судовий наказ переходить до боржника і додається до суми заборгованості.
Етап 4. Такий виконавчий документ, як судовий наказ, має бути виконаний, правила такого виконання встановлені законом. Отже, не уникнути відкриття виконавчого провадження. Державний виконавець здійснює примусове виконання рішення суду тоді, коли боржник не надає підтвердження виконання такого рішення. Тому на боржника чекає ще й стягнення виконавчого збору, а також тих витрат, що виникають при виконавчому провадженні. До того ж державний виконавець має право арештувати майно боржника і надати відповідну постанову про це.
Варто пам’ятати, що у випадку, коли боржник не виконує рішення суду, що має майновий характер, то обов’язково стягується десять відсотків від суми боргу. Це називається виконавчим збором. Термін на самостійне виконання судового рішення обчислюється сімома днями. І тільки після того, як такий термін закінчиться, до суми боргу додається нова частка. Якщо ж боржник справно за тиждень виплатить суму боргу, то і виконавчий збір не нарахується.
Отже, боржник стикається не просто із процедурою стягнення заборгованості, бо до фіксованої суми додаються ще й інші суми, що підлягають обов’язкові виплаті. Це судовий та виконавчий збір. Тому, якщо ви потрапили у таку ситуацію, то уважно слідкуйте за термінами сплати боргу, аби уникнути додаткових витрат. Дбайте про свою фінансову та правову грамотність. Завжди будьте в курсі змін та правил виплат, щоб не стати жертвою власного незнання.