Батьківські права: за що їх можуть позбавити та хто це може зробити?

Від самого народження батьки повинні вкладати в свого малюка все саме найкраще, любити та вчити. На це здатен кожен! Однак, як показує життя, далеко не кожен хоче. На жаль, все частіше батьки забувають про свої батьківські права та обов’язки й таким чином страждає саме дитина. Підстави та повноваження для позбавлення таких прав – далі в статті.

Батьківські права. Не любиш дитину – не мучай її

Позбавити батьківських прав можуть лише в крайньому випадку. Тоді, коли батьки ведуть себе зовсім не на користь свого чада, тим самим і показують поганий приклад, часом асоціальний.

Коли батьків чи одного з них позбавляють відповідного права, то втрачаються й дотичні права. Зокрема, вже не є законним представником власної дитини, без права на отримання державної допомоги, соціальної пільги тощо.

Проте! Особа й надалі повинна виконувати таке зобов’язання, як утримання дитини.

Батьківські права. Суд позбавить, якщо:

 • дитя не забрали з пологового будинку чи іншого медичного закладу, не маючи на те причин і впродовж 6 місяців не потурбувались про це;
 • батьки не виконують свої обов’язки щодо виховання;
 • присутнє жорстоке поводження зі своїм чадом;
 • матір чи батько (або ж обоє) мають залежність від алкоголю чи наркотиків;
 • експлуатують дитину, змушують жебракувати тощо;
 • батьки є засудженими, вчинили умисне кримінальне правопорушення стосовно своєї дитини.

Докази, що можуть стати підставами:

 1. висновок управління у справах дітей щодо доцільності позбавлення;
 2. показання свідків (родичі, сусіди), можуть підтвердити факт того, що батьки ухиляються виконувати відповідні обов’язки, тобто не займаються вихованням дитини; жорстоко поводяться; експлуатують дитину в своїх аморальних цілях тощо;
 3. заява від самої дитини;
 4. медичний висновок від нарколога;
 5. судовий вирок (замах на вбивство, побиття, доведення до самогубства, катування й т. д.).

Хто може звернутися до суду?

Це – один із батьків, опікун, піклувальник, заклад охорони здоров’я, навчальний або інший дитзаклад, орган опіки та піклування, прокурор. Також до суду може прийти й сама дитина, проте 14-річна.

У тих, кого позбавили батьківських прав є право бачитись з дитиною, проте для цього необхідна відповідна заява (Сімейний кодекс).

Поновлення позбавлених батьківських прав

Цим займається лише суд. Ініціаторами можуть бути виключно батьки, яких і позбавили прав. При цьому мають бути умови суттєвої зміни поведінки в кращу сторону, способу життя, відношення. Якщо суд відмовляє, то повторно можна звернутися лише через 1 рік.

З боку українського законодавства таке позбавлення є інструментом захисту для дітей. Адже кожна дитина заслуговує та й потребує батьківського тепла, любові, уваги, турботи.

 

Якщо Вам необхідна юридична допомога, інформацію про консультування Ви можете отримати на сторінці Визначення порядку участі у вихованні дитини.

 

Батьківські права: за що їх можуть позбавити та хто це може зробити?