Банкрутство фізосіб: яким чином позбутися боргів?

18 квітня 2019-го вступає в силу Кодекс України з процедур банкрутства. Такий інститут запроваджують в Україні вперше. Він стосується фізичних осіб і регулює судову та досудову відповідну процедуру. Акт, що прийняли, надає можливість боржникові ефективно врегулювати власні питання з кредиторами. За новим законом пропонується захистити фізособу-боржника від недобросовісних кредиторів. До цього українці повинні були сплачувати борги в повному розмірі. В разі смерті ж заборгованість переходила спадкоємцям. Нині фізособа може домовитись за відстрочку чи списання частки боргів. Також змінити умови кредитних обов’язків, позбутись податкових боргів за попередні 3 роки. Далі в статті – банкрутство фізосіб і новий закон.

Банкрутство фізосіб. Як позбутися боргів?

До суду

У громадянина є право на звернення до суду, подавши заяву щодо відкриття провадження у справі стосовно неплатоспроможності. Щоправда для такого права мають бути підстави:

  • прострочені зобов’язання перед кредитором у розмірі не менше за 30 мінімальних розмірів зарплати;
  • боржником припинене погашення кредитів або здійснення інших планових платежів – більше 50% місячних платежів протягом 2 місяців;
  • судом видана постанова у виконавчому провадженні щодо відсутності у фізособи майна, на яке можна звернути стягнення.

Крім заяви боржник подає пакет документів, які слугують підтвердженням боргів, є план погашення, рахунки, майно тощо. Далі суд їх оцінює, відкриває провадження у справі щодо неплатоспроможності, пропонує застосуватия процедуру з реструктуризації боргів. Під час розгляду обов’язкову роль відіграє арбітражний керуючий. Він надає профдопомогу боржнику впродовж 120 днів. При цьому в дію вступає мораторій на задоволення вимог кредиторів.

Банкрутство фізосіб. Реструктуризація боргу

Відповідний план розраховується так, аби відновити платоспроможність боржника (напр., що стосується працевлаштування чи перекваліфікації). За планом може бути передбачене списання частки боргів. Щодо реструктуризації, то процедура не може тривати понад 5 років. Щоправда деяким боржникам можуть продовжити і до 15 років. План реструктуризації має бути схваленим кредиторами.

У свою чергу з боку суду це закриття провадження в справі, коли боржник надасть недостовірну інформацію щодо свого майна чи доходів. У повноваженні і накладення арешту на майно/рахунки, обмеження виїзду за межі країни.

Банкрутство фізосіб. Погашення заборгованості

Якщо суд не затвердить план реструктуризації боргів чи ж фізособою порушується та чи інша домовленість, то в кредитора є право на ініціювання (судовий порядок) запровадження процедури погашення заборгованості. В таких випадках вимоги кредиторів відновлюються в повністю. Протягом 120 днів боржник визнається банкрутом і починається процедура погашення боргів. При цьому майно будуть продавати, тим самим задовольнять вимоги кредиторів.

Банкрутство фізосіб. Майно

Майно боржника – це все, що є у власності та буде в майбутньому після того, як його визнають банкрутом і до того, як завершиться відповідна процедура. Як виняток майно, що є необхідним для потреб боржника та його родини. Проте вартість не повинна бути більшою за 10 розмірів мінімальної зарплатні. Закон передбачає продаж майна банкрута за допомогою електронної системи публічних закупівель ProZorro.

Після того, як завершиться процедура погашення боргів і закриється провадження у справі, суд ухвалить рішення, що боржник звільняється від заборгованості. А після такого судового ухвалення протягом 5 років кредитори не можуть відкривати провадження у справі щодо неплатоспроможності. У свою чергу фізособа, укладаючи кредитний договір, позику, заставу тощо, має інформувати сторону щодо факту визнання її банкрутом.

 

Якщо Вам необхідна юридична допомога, інформацію про консультування Ви можете отримати на сторінці Захист інтересів боржників.

 

Банкрутство фізосіб: яким чином позбутися боргів?