Авторське право – це юридичне поняття, яке пов’язане з використанням творів науки, літератури чи мистецтва. Авторське право поширюється як на оприлюднені, так і навпаки, що існують в будь-якій формі (письмова, усна тощо). На сьогодні в Україні багато уваги приділяють саме захисту авторських прав, особливо, що стосується мережі Інтернет. Питання обговорювали не один раз, вели дискусії. А в 2017 ці набув чинності ЗУ № 1977-VIII “Про держпідтримку кінематографії в Україні”. Сюди внесли зміни, що спрямовані на захист авторських прав в Інтернеті. Якщо Вас цікавить питання, як зареєструвати свій бізнес, інформацію можна знайти на сторінці Реєстрація.
Авторське право. Куди звертатись при порушенні прав в Інтернеті?
Раніше правовласники, щоб захистись звертались з письмовими вимогами до тих, хто порушує права чи до власників веб-сайтів (у разі відомої інформації) щодо припинення порушення. Проте зазвичай звернення не розглядались, тому постраждалі йшли до суду.
Нині ж впровадили інший спосіб захисту авторських прав саме в Інтернеті, де заявник має право звернутись до власника веб-сайту та веб-сторінки та одночасно направити копію заяви постачальнику послуг хостингу.
У заяві має бути:
- інформація про заявника (ім’я, місце проживання/знаходження, адреса е-пошти чи поштова адреса); для заявників-юросіб – ідентифікаційні дані про реєстрацію, зокрема в торговельному, банківському, судовому чи держреєстрі, реквізити реєстру, реєстраційний номер);
- вид і назва об’єкта авторського права і суміжних прав;
- підтвердження факту, що є майнові права інтелектуальної власності на об’єкт авторського права і суміжних прав (за недостовірну інформацію про права власник понесе відповідальність – штраф у розмірі від 1 тисячі до 2 тис НМДГ);
- гіперпосилання на електронну інформацію, що розміщена чи по-іншому використана на сайті;
- вимога, щоб унеможливили доступ до е-інформації на сайті;
- відомості стосовно постачальника послуг хостингу, який розміщує відповідний веб-сайт (найменування, електронна пошта чи поштова адреса);
- заявник має вказати, що інформацію навів достовірно, що має права, а порушення перевірені адвокатом.
У свою чергу, власник сайту має невідкладно (не пізніше за 2 доби) унеможливити доступ до електронної цифрової інформації. Разом з тим, проінформувати заявника та постачальника хостингових послуг, що заходи були вжиті.
Відповідальність за порушення
Відповідальність – штраф від 500 до 1000 НМДГ, якщо:
- не унеможливили доступ інтернет-користувачів до об’єкта авторського права;
- не надали чи несвоєчасно відповіли на звернення правовласника;
- навели недостовірні відомості у відповіді на заяву правовласника;
- власники веб-сайтів, постачальники послуг хостингу не розмістили на своїх сайтах, в публічних базах записи щодо доменних імен (WHOIS).
Про це зазначено в статтях 164-17 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Отже, у зв’язку із законодавчими змінами відтепер власники авторських прав і суміжних прав можуть сміливо звертатись до власників веб-сайтів та веб-сторінок, адже знатимуть, що ігнорування заяви призведе до наслідків адміністративної відповідальності.
До того ж, якщо виникає спір – звернутись до суду (п. 8 ч. 1 ст. 152, Цивільний процесуальний кодекс України).
Якщо Вам необхідна юридична допомога, інформацію про консультування Ви можете отримати на сайті.