Процес розлучення, на жаль, має багато неприємних наслідків. Це стрес для подружжя, суперечки, пов’язані з майном, а також психологічний тиск на дитину. Є багато аспектів щодо того, як не надто ранити дитину при розлученні, як пояснити їй обставини, що склалися. Але емоційний вплив – це не єдине, що пов’язане з роллю дітей у процесі розлучення. Навіть якщо батько чи мати переїжджає разом з дитиною, то питань про аліменти не уникнути.

Розмір таких виплат встановлюється рішенням суду. При розгляді справи враховуються такі обставини:

  • Матеріальний стан та стан здоров’я дитини;
  • Матеріальне становище платника аліментів;
  • Наявність у нього інших дітей чи непрацездатних членів родини.

Він варіюється у певних межах (не менше, ніж 30% від прожиткового мінімуму для дитини певного віку) і є конкретним для кожного випадку.

Аліменти розраховуються у частці від доходу платника або у твердій грошовій сумі.

Для того, щоб визначити розмір аліментів, беруться до уваги доходи платника: заробітна плата, доплати до заробітної плати, винагороди, стипендії, премії, дивіденди та інші доходи. Вони передбачені Постановою Кабінету Міністрів від 26 лютого 1993 р. N 146 «Про перелік видів доходів, які враховуються при визначенні розміру аліментів на одного з подружжя, дітей, батьків, інших осіб».

Нарахування аліментів починається з дня подачі відповідного позову.

Бувають випадки, коли платник аліментів ухиляється від сплати. Тоді на нього накладається штраф, а якщо особа переховується від органів, що контролюють своєчасну оплату аліментів, то це вважається злісним ухиленням від сплати і загрожує кримінальною відповідальністю. Покаранням можуть стати виправні роботи або навіть ув’язнення на строк до трьох років.

Спеціалісти проекту «Наш юрист» зможуть допомогти оформити відповідні документи для отримання аліментів. Про ці та інші послуги читайте тут.

Аліменти можна оформити не тільки на неповнолітніх дітей. Є випадки, передбачені законом, коли батьки повинні утримувати дитину і після досягнення нею повноліття. Це відбувається тоді, коли син чи дочка продовжують навчання і потребують матеріальної підтримки. Дана умова діє до того часу, поки особі не виповниться двадцять три роки, а також у випадку, коли платник аліментів – батько чи мати – мають змогу фінансово підтримувати своїх дітей.

Цікаво те, що Сімейний кодекс також передбачає ряд незвичайних доповнень до правил стягнення аліментів. Наприклад, у випадку цивільного шлюбу батьків дитина претендує на аліменти так само, як і при зареєстрованому шлюбі. Або тоді, коли дитині потрібна дорога операція чи гроші на потреби, що мають нагальний характер та можуть бути засвідчені нотаріально (каліцтво, важка хвороба), з платника може стягатися сума, що перевищує визначений розмір аліментів. Ще один випадок – коли дитина не рідна, а усиновлена. Стаття 137 Сімейного кодексу прирівнює усиновлених та рідних дітей у праві отримання аліментів.

Умов та обставин при отриманні чи стягненні аліментів є багато. А щоб у цьому розібратися, можна звернутися по допомогу до спеціалістів.

Аліменти: що треба знати?