На сьогоднішній день таке явище, як розлучення вважається майже нормою. Все частіше розбігаються пари, руйнуються сім’ї за тих чи інших обставин. Проте як бути, коли під час спільного проживання народжується янголя, яке ні в чому не винне і просто хоче, щоб поряд були мама й тато. Однак це життя і щоб якнайменше нашкодити своєму дитяті та максимально обмежити від страждань – батькам необхідно спробувати адекватно домовитися. Як показує досвід, цього досягти вдається не всім. Починаються конфлікти, вказування, шантажі з приводу того, хто скільки винен та з ким житиме дитина. У цій статті ми розберемось у цих питаннях.
Кому та як платити аліменти?
Аліменти виплачуються дитині до її досягнення повноліття (18 років). У випадку продовженням навчання та потребі у грошах – до 23 років. Батьки можуть мирним шляхом домовитися між собою та скласти договір. У ньому вказати щомісячну суму та строки виплати. Аліменти виплачує той із батьків, який проживає окремо від дитини. До суду подається відповідна позовна заява. За судовим рішенням аліменти присуджуються від доходу матері, батька чи в твердій грошовій сумі.
Якщо ж батьки невідомо де або ж ухиляються від сплати аліментів – на дитину видається допомога від держави. Виплата тимчасова, враховується матеріальний стан родини. Кошти надходять із Держбюджету України. Порядок затверджений Кабміном.
Розмір або скільки платити?
Суд враховує обставини:
- який стан здоров’я дитини, матеріальне становище;
- теж саме, але платника аліментів;
- чи є в платника інші діти, непрацездатні родичі;
- чи є рухоме чи нерухоме майно, гроші;
- докази від стягувача про те, що дійсно у платника відповідні витрати (наприклад, придбання нерухомості чи рухомого майна, де сума перевищує десятикратний розмір прожиткового мінімуму);
- розмір аліментів має відповідати потребам та розвитку дитини.
За Сімейним Кодексом нині на одну дитину мінімальний розмір не може бути меншим ніж 50% від прожиткового мінімуму (раніше – 30). Це означає, що до 6 років дитина має отримувати 713 грн при прожитковому мінімумі в 1426 грн. А від 6 до 18 (23) – 888, 5 грн при 1777 грн.
Коли пишеться позовна заява, у ній можна вказувати чітко визначену й необхідну суму для витрат на дитину (якщо буде потрібно – підтверджувальні факти). Окрім аліментів є й додаткові витрати. Вони необхідні для тривалого лікування або ж розвитку дитини. Такі витрати можна фінансувати наперед, разово, постійно або ж періодично.
Батькам на замітку!
Аліменти належать саме дитині, ці гроші є власністю дитини. Однак поки дитині не виповнилося 14 років – коштами розпоряджається той із батьків, хто отримує виплати (в заяві зазначається отримувач). Останній має право витрачати гроші на дитину на власний розсуд. Але! Якщо на думку платника, аліменти використовуються не за призначенням, має право звернутися до суду та позиватися про зменшення аліментів або ж вносити частину грошей на особистий рахунок дитини.
Аліменти. Договір між батьками
Договір заключається письмово й затверджується нотаріально. Сторони визначають розмір та строки виплат. Коли один із батьків не дотримується договірних правил, аліменти з нього можуть стягнути на підставі виконавчого напису нотаріуса.
Припинення права на аліменти
Батьки за дозволом органу опіки й піклування можуть припинити право на аліменти, підписавши договір і затвердити нотаріусом. Він пов’язаний із передачею права власності на нерухомість (квартира, будинок, земельна ділянка). Право виникає з моменту держреєстрації. Якщо дитині виповнилося 14 років – вона є учасником складання договору.
Коли вступають у силу аліменти?
Аліменти присуджуються з моменту подачі позову за рішенням суду. За минулий час аліменти також можуть присудити. Однак мають бути відповідні докази щодо вживаних заходів про те, що відповідач ухилявся від сплати. Беруться до уваги не більше, ніж 3 роки.
Чи можна змінити розмір аліментів?
За домовленістю обох сторін суд збільшує або зменшує розмір виплат. Причиною може бути зміна матеріального стану, погіршення чи поліпшення здоров’я.
Прострочення виплат аліментів. Яка відповідальність?
Отримувач аліментів має право стягувати від платника неустойку (пеню) у розмірі 1% суми невиплачених аліментів за кожен день прострочення. За рішенням суду розмір неустойки може змінитися. Враховується матеріальний, а також сімейний стан платника. Неустойка не виплачується неповнолітньою особою. Щодо додаткових витрат, то одержувач має право вимагати оплатити заборгованість, враховуючи інфляцію за час прострочення. А також 3% річних із простроченої суми. У разі тяжкої хвороби й зовсім звільнити від обов’язку виплачувати аліменти.
Інформацію про консультування з питань розриву шлюбних відносин, Ви можете отримати на сторінці Стягнення аліментів.