Правоохоронці повинні оперативно та невідкладно реагувати на вчинені правопорушення. Особливо тоді, коли до них звертається потерпіла особа. На сьогодні робота правоохоронних органів виглядає неоднозначно. Хтось одразу береться за розслідування, а дехто навіть не може вчасно розглянути заяву. У нашій статті – як подати заяву про вчинене кримінальне правопорушення, аби українські копи внесли відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань і зайнялися справою.

Кримінальне правопорушення. Що повинен зробити правоохоронець?

Відповідно до статті 214 КПК України, прокурор/слідчий повинен невідкладно (не пізніше доби) після отриманої заяви, повідомлення про факт кримінального правопорушення чи самостійного виявлення, внести відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань і розпочати розслідування. Проте, як показує практика, слідчі часто не знаходять у заяві тих даних, які б свідчили про наявність злочину. Тому папірець у кращому випадку кладеться на високу поличку.

Стосовно реєстрації відповідної заяви, то це справа не проста. Черговий мусить викликати іншого, слідчого, оперативника. А ті у свою чергу повинні скласти протокол зі слів заявника. Його ж попереджають про можливі наслідки у разі неправдивих свідчень, а це може бути та ж сама кримінальна відповідальність. У такому випадку в відділку можна провести декілька годин.

Таким чином, після того, як заява написана та подана, після 24 годин з моменту реєстрації, необхідно звернутись до слідчого судді задля захисту власних прав. Строк внесення в ЄРДР передбачений статтею 214 КПК. А необхідність проводити слідство нерідко ігнорується. Тому сподіватися на порядність правоохоронця – марно.

Скарга на бездіяльність слідчого

Для того, аби звернутися зі скаргою, потрібно дотримуватися вимог, які зазначені у статті 303 і 304 КПК.

Не сплив часу (24 години) дає потребу поскаржитись на бездіяльність слідчого. А головна вимога – домогтися від слідчого внесення відповідних відомостей в ЄРДР.

Зазвичай, слідчі судді задовольняють такі скарги. Разом з тим, варто пам’ятати, що копію ухвали необхідно відразу зареєструвати в канцелярії відділу поліції чи прокуратури (залежить, кого суд зобов’язав вносити відомості в ЄРДР).

Після цього, вже наступного дня слід отримати інформацію про номер ЄРДР. Адже маючи його, потрібно звернутися з заявою про залучення вказаного кримінального провадження, яке вже внесли до ЄРДР як потерпілого з мотивацією завданих збитків. Під збитками слід розуміти не лише матеріальну шкоду, а й моральну.

Дії потерпілого для захисту прав

Отже, такий порядок дій:

  • написання заяви про вчинення кримінального правопорушення;
  • реєстрація заяви у відділку поліції;
  • після 24 годин після реєстрації даної заяви, слід звернутись до слідчого судді зі скаргою , відповідаючи вимогам ст. 303 КПК України;
  • після ухваленого судом рішення щодо обов’язку слідчим внести відомості до ЄРДР, зареєструвати ухвалу в поліції. А на наступний день отримати номер ЄРДР;
  • після потрібно звернутися із заявою про залучення до вказаного провадження в якості потерпілого;
  • якщо слідчий не дотримується вимог ст. 220 КПК, то через 3 дні варто звернутись до слідчого судді, написавши скаргу щодо бездіяльності правоохоронця;
  • коли ж суд виніс рішення на користь потерпілого, тобто змусив слідчого визнати особу потерпілою, то цю вимогу правоохоронний орган зобов’язаний виконати.

Як висновок, не варто боятися йти до поліцейського відділу, якщо справа потребує вирішення. Кримінальне правопорушення – це не жарти, особливо, коли є потерпілі. Якщо ж правоохоронці навмисно затягують розгляд справи, не займаються розслідуванням чи ще гірше не визнають особу потерпілою, то необхідно йти до слідчого судді. Після винесених судових рішень на користь заявника, часто й починають працювати наші правоохоронці.

Якщо Вам необхідна юридична допомога, інформацію про консультування Ви можете отримати на сайті.

Кримінальне правопорушення: як потерпілому змусити правоохоронців почати слідство?