Торговельна марка (ТМ) – це назва, термін, знак, символ, дизайн. Це елементи, за якими розрізняють товари чи послуги продавців і виділяють товари з-поміж конкурентів. В Україні використовують одразу два поняття – «знак для товарів і послуг» і «торговельна марка». Позначеннями   можуть   бути слова,  літери,  цифри, зображувальні елементи, комбінації кольорів. Реєстрація торговельної марки потребує тривалості та відповідальності. Процес може зайняти 14-16 місяців. По завершенню, видається свідоцтво України на знак товарів/послуг або ж навпаки – відмова від Укрпатенту. Правила реєстрації ТМ, етапи проходження процедури – далі.

Реєстрація. З чого слід почати?

Спершу необхідно подати відповідну документацію: заява, перелік класів, зображення ТМ, квитанція про оплату збору, довіреність (якщо заявку подає представник). Готуючи документи, варто керуватися Наказом Державного патенту № 116 від 28.07.1995 р. про «Правила складання, подання та розгляду заявки на видачу свідоцтва України на знак для товарів і послуг» (далі – «Правила»).

У таких Правилах йдеться, як заповнюється заявка, як оформлювати документи, довіреність і т. д. Відповідний збір можна сплатити відразу під час подання ТМ на реєстрацію або ж протягом 2 місяців від дати подання заявки. Якщо є необхідність, то можна продовжити строк ще на 6 місяців.

Після того, як Ви подали заявку, сформують розписку про одержання заявки на знак. У ній повинна бути вказана дата подачі та номер заявки. Недопустимі орфографічні помилки, бо Укрпатент може завернути документ.

Етапи:

 • встановлення дати подання заявки. На цьому етапі перевіряють відомості заявника, зображення знаку, перелік класу, сплату збору за подання заявки;
 • експертиза заявки за формальними ознаками;
 • експертиза  заявки по суті позначення, що заявлено на реєстрацію як знак.

Якщо на першому етапі всі умови виконані, то заявнику надсилають повідомлення про встановлення дати подання.

Далі – формальна експертиза заявки. Перевіряють подані документи на відповідність із чинним українським законодавством. До прикладу, при реєстрації ТМ перевіряють, чи правильно заповнена заявка, перелік класів, зміст довіреності, повноваження представника. У разі невідповідностей, заявнику прийде повідомлення з необхідністю усунути недоліки. Це потрібно зробити протягом 2 місяців, а також сплатити збори. У випадку ігнорування, тобто помилки, зауваження не будуть виправлені, то заявку відхилять. Загалом, після формальної перевірки створюють висновок про відповідність вимогам.

Кваліфікаційна експертиза. Це основний етап при реєстрації ТМ, завершальний.

Перевіряють заявлені позначення (зображення, комбінацію, текст) на відсутність порнографічного характеру, вміст антидержавних, расистських лозунгів, емблем, нецензурність слів і виразів. А також перевіряють, чи заявлений знак не містить виключно державні герби, прапори, емблеми, офіційні назви держав, назви міжурядових організацій, печатки, нагороди чи інше.

Отже, перевірка заключається у тому, аби заявлене позначення не було таким, що:

 • не має розрізняльної здатності;
 • товари загальновживані;
 • символ і терміни загальновживані;
 • вказує на вид, якість, кількість, властивості, склад, призначення, цінність товарів, послуг. А також на місце і час їх виготовлення чи збуту;
 • послуги або особи є оманливими.

ТМ не зареєструють якщо:

 • раніше вже заявляли про реєстрацію;
 • якщо знаки охороняються міжнародними договорами;
 • ТМ, які охороняються відповідно до Мадридської угоди (міжнародна реєстрація);
 • ТМ є загальновідомою в Україні.
 • фірмовими найменуваннями, що відомі в Україні;
 • найменуваннями місць походження.

Якщо експерт не знайшов жодних підстав для відмови, то він виносить рішення про реєстрацію знака.

У разі невідповідності, заявник отримає повідомлення з обґрунтованими доводами, які можуть стати підставою для відмови у реєстрації. 2 місяці для того, аби заявник довів, що реєстрація все-таки необхідна. Укрпатент приймає рішення щодо реєстрації.

Після отриманого рішення, необхідно сплатити збори за публікацію та видачу свідоцтва. А Укрпатенту надати квитанції. З моменту отримання рішення про реєстрацію й до отримання свідоцтва проходить 1-1,5 місяця.

Якщо Вам необхідна юридична допомога, інформацію про консультування Ви можете отримати на сайті.

Торговельна марка: реєстрація та етапи процесу