В Україні все більше випадків, коли водій сідає за кермо п’яним. Цим самим провокує ДТП. Часто із смертельним наслідком. Зважаючи на сумну статистику, органи Нацполіції посилили контроль за станом водіїв. При цьому, нерідко виникають і ситуації, коли самі ж правоохоронці порушують правила та вимоги. Аби знати, чи законно діє поліцейський, варто ознайомитись із порядком огляду. Про правила проведення, протокол про адмінпорушення – далі в статті.

Медогляд

Про те, як проводити медичний огляд йдеться у Постанові Кабміну та в інших нормативно-правових актах – наказі МВС, Кодексі України (ст. 266) тощо. Оглядає водія поліцейський або лікар медзакладу/фельдшер.

Існують відмінності, в залежності від того, хто проводить огляд. Отже:

 • поліцейський. Водія оглядає на місці зупинки транспорту. Для процесу залучає 2 свідків (не поліцейські). Вони повинні бути присутніми до кінця огляду;
 • далі – складається акт у 2 примірниках. Перший – водій повинен поставити підпис. Другий – залишається у поліцейського, додається до протоколу;
 • для огляду посадова особа Нацполіції застосовуює спецтехзасоби (алкотестери). Про їх використання зазначено в Наказі МВС. Перед тим, як це зробити людину повинні проінформувати та на вимогу показати сертифікат, свідоцтво засобу;
 • якщо алкотестер показав сп’яніння, поліцейський складає протокол про адміністративне правопорушення. До нього додає Акт про медогляд і роздруківку з результатами алкотестеру (якщо технічний засіб має такі функції);
 • за відмову пройти огляд на місці чи незгоду з результатами, водія можуть направити до закладу охорони здоров’я;
 • оглянути водія потрібно не пізніше 2 годин з моменту зупинки, при поліцейському. По завершенню, охоронний заклад повинен скласти висновок у 3 примірниках. Один – для правоохоронця, другий – для водія, третій – для медзакладу;
 • при виявленні алкоголізму, висновок додають до протоколу про адмінпорушення.
 • якщо водій відмовляється проходити огляд у відповідному закладі у присутності поліцейського та 2 свідків, то на нього складається протокол про адміністративне правопорушення. У ньому – детальний опис ознак сп’яніння, дії водія.

Недотримання усіх вищезазначених вимог під час складання протоколу, буде свідчити про те, що проведений медогляд недійсний. Відповідно, п’яний стан водія – недоведений. На суддівській практиці, справа закінчується водіям на користь.

До прикладу, в постанові Апеляційного суду Тернопільської області у справі № 607/2382/17 йдеться, що застосування техзасобу “Алкотест” 6810 являється незаконним. Це пов’язано з тим, що прилад відсутній у переліку техзасобів для виявлення та фіксування порушень ПДР. До того ж, поліцейські залучили своїх же в якості свідків. А стан особи описали невірно.

Протокол про адмінпорушення

Складає його посадова особа Нацполіції. Протокол допомагає фіксувати важливі відомості щодо вирішення питання про притягнення особи до відповідальності. Якщо в протоколі недотримана форма складання та внесені неналежні докази, поверхневе встановлення обставин – документ недійсний.

Згідно із вимогами Кодексу України про адміністративні правопорушення (ст 280) орган, який розглядає справу повинен з’ясувати:

 • чи було вчинено адміністративне правопорушення;
 • чи винна дана особа;
 • чи підлягає вона адмінвідповідальності та інші важливі обставини.

У протоколі обов’язково повинно бути (КУ, ст. 256):

 • дата і місце його складання;
 • посада, ПІП особи, яка складала протокол;
 • відомості про особу, яка притягується до відповідальності;
 • місце, час і суть вчиненого правопорушення;
 • нормативний акт щодо відповідальності за вчинене порушення;
 • прізвища, адреси свідків і потерпілих;
 • пояснення порушника;
 • інші відомості.

Протокол підписує особа, яка склала, особа, яка притягується до відповідальності, а також свідки та  потерпілі (при наявності). Якщо порушник відмовляється підписувати документ, то про це вноситься запис.

При цьому, він має письмово пояснити причини та мотиви відмови. Такими можуть бути: причину зупинки не назвали, обставини, які дали підставу вважати, що наявний стан сп’яніння, процедура проведення медогляду була порушена тощо.

Суд неодноразово встановлював, що поліцейські ведуть себе некомпетентно та порушують правила. Наприклад, Талаївський райсуд встановив, що поліцейський порушив порядок складання саме через відсутність відмітки про роз’яснення особі її прав та обов’язків. Також історія з вигаданими свідками. Мукачівський міськрайонний суд вказав, що зазначені у протоколі свідки виявилися відсутніми. Про це стало відомо після перегляду камер відеоспостереження.

Загалом, процедура не складна. Однак водіям необхідно бути дуже уважними, не боятися відстоювати свою правоту, а свої рішення пояснювати.

Нагадаємо, що в Україні допустима норма алкоголю в крові – 0,2 проміле.

Від 0,2 до 0,5 – штраф 10 200 грн.

0,5-1 проміле – штраф той самий, але у водія відберуть права на рік.

Від 1 до 2 проміле – 20 400 гривень. Разом з тим, у порушника відберуть посвідчення на 3 роки.

Понад 2 проміле – 40 800 грн. Позбавлення посвідчення на 3 роки.

При повторному порушенні протягом року водієві доведеться віддати не лише 40 800 грн, а й своє посвідчення вже на 10 років.

За пиятику пропонують ввести і кримінальну відповідальність.

Якщо Вам необхідна юридична допомога, інформацію про консультування Ви можете отримати на сайті.

Огляд водія на стан сп’яніння: порядок процедури
Tagged on: