Наш сучасний світ збагачується все новими технологіями. А суспільство готове  їх приймати. Однак лише те, що зробить їхнє життя зручним і корисним. Над цим і працюють стартапери. Ідеологи за своєю суттю намагаються випустити той продукт, який стане унікальною інновацією. На ринку існує безліч нових тенденцій. Проте лише обрані отримують ключ до успіху. Як зародилася епоха стартапів, найуспішніші проекти – про все це в нашій статті.

Бум інтернету та ера смартфонів. Успішні стартапи

1996-2006 роки. У цей період з’явилися такі проекти як Google, Amazon, Facebook,  Salesforce, Airbnb тощо. Інтернет був чимось новим, тому такі проекти стали дуже успішними та зручними в користуванні.

Успіх стартапу Google

Google – найпотужніша пошукова система. Двоє студентів Стенфордського Університету Ларрі Пейдж і Сергій Брін почали працювати над алгоритмом пошукової системи. І неважливо, що робота розпочалася в гаражі. Хлопцям вдалося залучити кілька млн доларів інвестицій, а також увесь світ.

Назву Google запропонував Сергій Брін. Спочатку новий пошуковик обслуговував біля 10 тис. запитів на добу. А через рік – півмлн на добу. Результат ефективного алгоритму був приречений на успіх. Популярність зростала швидкими темпами.

У 2000 році компанія стала лідером серед пошукових систем. А нові послуги та сервіси постійно додавалися. Наприклад, Gmail, Google AdWords т. ін. Проект набирав все потужніших обертів. Однією із вдалих розробок став браузер Google Chrome.

Facebook – найпопулярніша соцмережа у світі

Ще одним із найуспішніших стартапів став Facebook. Кількість користувачів сягнула близько 2 млрд. Для багатьох такий проект – зручний спосіб спілкування та головне джерело інформації й новин.

Історія створення почалася 14 років тому. Тоді невідомий студент 2 курсу Гарварда Марк Цукерберг проник у комп’ютерну мережу університету і скопіював фото з усіх студентських посвідчень. За декілька днів сайт із відомостями однокурсників відвідали мало не всі студенти. Адміністрація звинуватила Марка у порушенні прав і прикрила сторінку.

Такий несподіваний крок і надихнув на створення масштабного проекту. 2004 року світ побачив Thefacebook. Спочатку ним користувалися гарвардські студенти. Згодом інші університети – Бостон, США. Через 2 роки сайтом могли користуватися всі. Сам Марк у свої 23 став мільярдером. Наповнення сайту різними цікавинками притягнуло увагу всього світу.

2007-2016 роки – хвиля смартфонів. Тоді з’явилися Uber, Lyft, Snap, WhatsApp, Instagram, Twitter та інші мобільні додатки.

Розвиток інтернету та поява смартфонів – глобальні технологічні революції. Чи зможе хтось так само успішно привернути увагу світу – питання часу. Кому належить майбутнє, якщо володарями є п’ять компаній. Це – Alphabet, Apple, Facebook, Microsoft, Amazon. Вони ж є і найдорожчими публічними компаніями світу. У 2017 році багато стартапів не доживають, початкові інвестиції знизилися. Дехто вважає, що такі революційні технології як штучний інтелект, дрони, AR / VR, криптовалюта, безпілотні авто зроблять майбутнє. Однак вони не такі доступні як інтернет і смартфони.

Наприклад, прототипи дронів важко створювати, а прибуток невеликий. Аби вивести на ринок і масштабувати, потрібні великі кошти.
Безпілотні автомобілі –  затія ще дорожча. Стартапам в цій індустрії можна лише сподіватися на те, що їх хтось викупить за велику суму. 

Віртуальна реальність поки не відповідає очікуванням. На нове обладнання та програм для AR і VR потрібно багато грошей.

Такий стартап як Magic Leap залучив майже 2 млрд інвестицій. І це до запуску продукту. Однак, кажуть, справи зараз погані. А от у HoloLens від Microsoft, Cardboard / Tango / ARCore від Google і ARKit від Apple все в порядку. Це можна пояснити тим, що розробляти програми легше, коли існують платформи.

У якому стані нинішні технологічні стартапи?

На думку експертів, усі стартапери мріють, аби їх викупили якісь великі корпорації, бажано, щоб це були компанії з П’ятірки. Наприклад, випускники Y Combinator випустили три знакових стартапа. Вони захопили ринок і стали такими компаніями як Airbnb, Dropbox і Stripe. Нині ж на ринку відома Amazon зі своїм проектом Amazon Fresh і покупкою мережі супермаркетів Whole Foods.
Існуючі техногіганти будуть розширюватися. Тому з ними буде важко конкурувати.

Самі ж стартапи – це свіжий погляд на речі, нові методи вирішення проблем. А встановлені корпорації працюють за старими правилами. Стійка система дозволить триматися на плаву. Однак якщо вона похитнеться, розвиток може зупинитися.

Успішний український стартап

Робота – це не лише праця на заводі. Це також ідеї, за які готові платити. Таку тематику зрозуміли українці і почали намагатися створити щось нове, небачене для України. Одним із найцікавіших українських стартапів є Petcube. Цей проект отримав світову популярність. Ідея створення куба із камерою та лазером задля розваг для домашніх тварин зародилася в голові одного українця через скарги сусідів.

Petcube — це куб розміром 10х10х10 см. Він містить ширококутну камеру, лазерну вказівку, мікрофон та динамік. Підключається до домашньої мережі Wi-Fi. Цим дозволяє користувачам бачити своїх улюбленців, розмовляти та гратися з ними за допомогою смартфону. Винайшов такий пристрій Олександр Нескін. Згодом приєдналися його друзі Андрій Клен і Ярослав Ажнюк. Таким чином компанія була заснована у вересні 2012-го.

У 2013-му компанія отримала фінансування від SOSventures. Її ж запустили на Kickstarter . Найуспішніший проект на той час зібрав $251 000. Через рік Petcube переміг у престижному європейському конкурсі стартапів Europas у категорії “Найкращий hardware-стартап”. У 2016 році компанія посіла 14 місце у рейтингу найінноваційніших український компаній за версією сайту forbes.net.ua.

Зараз Petcube стала міжнародною компанією. Має власну соцмережу та філіали в Києві, Китаї та Сан-Франциско.

Отже, якщо є ідеї – потрібно діяти. А також розвивати себе та оточуючий світ!

Інформацію про консультування Ви можете отримати на сайті.

 

Проекти, які сколихнули світ. Історії стартапів
Tagged on: