Собака – це найкращий друг людини. Така думка зародилася ще з давніх-давен. Проте, як бути, коли слухняний песик може вмить перетворитися на агресивну тварину?! Господар зазвичай говорить, що його улюбленець не “кусається”. А тут несподівано накинувся на перехожого. Тому ж виною є сам перехожий, нібито той спровокував тварину. У цій статті ми розглянемо, як діяти після нападу собаки, до кого звертатися та як відшкодувати шкоду.

Напад собаки. Що робити?

Сьогодні дуже часто ми бачимо, як власник вигулює свого собаку без намордника чи взагалі без повідки. Уявіть ситуацію, Ви йдете вулицею, а на Вас летить “маса” та ще й з висунутим язиком і слюною. Господар каже: “не бійтеся, він вас не зачепить”. Перше, що приходить в голову “а як же, зберігай спокій” та хочеться чимдуж звідти піти, бо незрозуміло, як поведе себе собака та її власник. Як же бути, коли на Вас все-таки накинувся злий пес та травмував? Найперше, що треба зробити – це встановити факт нападу.

Отож, Ви повинні викликати поліцію. Таке звернення можна оформити як письмово, так і усно (при телефонній розмові). Виходячи з цього, поліцейський на місці події складає протокол про адмінпорушення. Цей документ – правова підстава для притягнення власника тварини до відповідальності.

Далі – Вам потрібно звернутися до закладу охорони здоров’я. Це необхідно для того, аби отримати медичну допомогу та відповідну довідку. Разом з тим, у медзакладі є можливість провести експертизу щодо тимчасової непрацездатності, якщо собака спричинила суттєві тілесні ушкодження.

Ступінь тяжкості ушкоджень

Слідчий може винести постанову на проходження експертизи. Ступінь тяжкості визначається судово-медичним шляхом. По завершенню складається висновок. У ньому обов’язково повинен бути характер ушкоджень, локалізація, вид знаряддя чи засобу, механізм виникнення ушкодження, коли були спричинені ушкодження та ступінь тяжкості.

Відповідальність, яку має понести власник

Це може бути адміністративна, кримінальна та цивільна відповідальності. Згідно із українським законодавством, собаки є об’єктом права власності. Тому їхні господарі повинні за них відповідати.

Адміністративне правопорушення. Коли власник не дотримується правил вигулювання, тобто нехтує спеціально відведеними місцями та не вважає за потрібне вдягати намордник чи вести тварину на повідку (ст. 154 КУпАП). У цьому випадку з господаря можуть стягнути штраф або конфіскувати тварину. Останнє у випадку загрози оточенню.

Бездіяльність господаря при нанесенні його собакою середніх чи тяжких ушкоджень, карається кримінальною відповідальністю. За статтею 128 КК України, передбачені громадські роботи від 150 до 240 годин. Також це можуть бути виправні роботи на строк до 2 років або обмеженням волі на такий самий строк.

Якщо при нападі була заподіяна шкода здоров’ю чи майну – власник повинен відшкодувати втрати. Це може бути як моральна, так і матеріальна шкода (ст. 1166-1167 ЦК України).

Звернення до суду. Як довести вину?

Одна із проблем у цій справі – доказ факту про те, що власником є відповідна особа. Аби це зробити, потрібно взяти відомості від органу, який реєструє тварин. Якщо ж господар не зареєстрував свого улюбленця, до справи залучаються свідки та фото. Окрім того, підійде постанова про адмінпорушення. Коли ж собака підпадає під категорії бійцівських чи службових, то тварина автоматично рахується, як небезпечна та несе загрозу оточуючим. Відповідно до цього, незалежно від того, чи винен власник, він має відшкодувати шкоду.

Завдані збитки можна довести чеками з аптек, рахунками з медзакладів (якщо це платні процедури). Разом з тим, необхідні докази, які є підтвердженням моральних страждань, матеріального стану та порушення нормальних життєвих умов. Сам потерпілий повинен чітко вказати, у чому вина власника та чому саме такий розмір шкоди потрібно відшкодувати.

Отже, власник повинен відповідати за свою тварину. У громадських місцях вигулювати з намордником та на повідку. А для того, щоб собака побігала, відвести у спеціальні для цього місця. При нападі потрібно усвідомлювати, чому так сталося. Разом з тим, бути готовим понести відповідальність у разі вини. Потерпілому ж необхідно мати докази, які засвідчують цей факт.

Інформацію про консультування Ви можете отримати на сайті.

Напад собаки: особливості відшкодування шкоди