Травматична зброя – це ручна короткоствольна газова або вогнепальна зброя. Призначення: у цілях самозахисту на короткій дистанції (3-5 метрів). Травматичні револьвери та пістолети відносяться до зброї несмертельної дії. Травмати, як їх називають у побуті, доступні в Україні. Проте потребують дозволу. У цій статті ми розберемось, як така зброя може служити засобом самооборони, які можуть бути наслідки та загалом, як правильно використовувати травмат.

Необхідна оборона. Закони

Про застосування травмата в цілях самозахисту йдеться у Кримінальному кодексі України (ст. 36). А в наказі МВС зазначені деякі вимоги та правила використання спецзасобів. Проте на сьогодні в українському законодавстві чіткі норми ніде не прописані.

Травмат. Правила застосування

Важливо! Такі правила не можуть служити керівництвом до дій! Нижче на малюнку позначені місця, куди стріляти (лише в цілях самооборони) та місця, які можуть привести до каліцтв чи смертельних наслідків.

Отже, червоний хрестик – стріляти заборонено.

Як видно, це голова, шия, жіночі груди, область паху.

Як правило, інформація про мінімальну дистанцію міститься в даних паспорта до зброї (патронів). Зазвичай, мінімальна дистанція при обороні за допомогою травмата – 3-3,5 м. Якщо це більш потужна зброя, до прикладу пістолет “Форт-12Р” – це 4,5 м. Тому необхідно чітко дотримуватися правил, які зазначені в документах.

Якщо справа дійде до суду

Варто знати! Балістична експертиза чітко визначить відстань, з якої відбулася стрілянина. А також місця, які стали ціллю. До того ж, суд оцінить, чи загроза була реальною та настільки. Тому в кожній ситуації важливо думати про порушення та наслідки.

Якщо ж у суді доведуть, що була можливість стріляти при певній відстані в дозволену ділянку чи взагалі не було потреби виймати зброю та стріляти в голову – потерпілий сяде на лаву підсудних. У такому випадку рахується, що межі необхідної оборони були перевищені.

Нанесення легких тілесних ушкоджень карається 2 роками обмеження волі. Середніх – до 3 р. позбавлення волі. Від 5 до 7 р. за тяжкі наслідки. А за вбивство з необережності – до 10.

Чого не можна робити стрілку

Необхідна оборона – це Ваше право, яким Ви розпоряджаєтесь на власний розсуд. Однак не варто забувати про межі, які не можна переходити.

Отож, стріляти в лежачого і робити контрольний в голову категорично забороняється! Також не можна після події переховуватися. Необхідно одразу повідомити правоохоронців, пояснити обставини. При цьому зробити потрібно це першим, адже злочинці можуть випередити та описати ситуацію по-своєму.
Ще один момент, який потребує обов’язкового виконання – це надання першої меддопомоги. Навіть, якщо нападник Вас “вибісив”, а його життю загрожує реальна небезпека, Ви повинні йому допомогти та викликати “швидку”.

Отже, лише при явній загрозі можна застосовувати травматичну зброю.
Залякувати, розмахуючи трапвматом не варто! Для Вас це може закінчитися в’язницею.

Важливо завжди пам’ятати, що, купуючи зброю, діставши право на її використання чи застосування, з’являється велика відповідальність. Не діставайте зброю, якщо не збираєтесь стріляти. Та головне – уникайте конфліктних ситуацій і не провокуйте.

Інформацію про консультування Ви можете отримати на сайті.

Як використовувати травмат у цілях самозахисту