На сьогодні професія юриста є однією із самих актуальних і значимих. Це та людина, яка не боїться висловити свою думку, а також складних життєвих ситуацій. Юрист служить для народу, виступає за інтереси та доводить правоту. Окрім цього, юрист – одна із найдавніших професій, а свій початок бере зі Стародавнього Риму. Тож першими фахівцями можна вважати були саме римляни. Про це та інші цікавинки – далі у статті.

Юристи так гарно володіють словом, що легко можуть довести, що людина вкусила собаку

Жителі Стародавнього Риму потребували у вирішенні їхніх питань і проблем. То до кого ж вони мали йти? У кого запитати, як обробити поле чи за кого видати доньку заміж. Надання такого роду консультацій вважалося почесним обов’язком поважних мужів. Разом із людиною, яка вирішувала правові питання, поряд мала бути особа, яка складала судові документи. А також виступити за інтереси й приголомшити промовою. Друга назва цього уміння – оратор. Саме стародавні римляни поклали початок мистецтву говорити. Кращими мужами на той час були Цицерон, Тацит, Квінтіліан та інші. Кожна судова промова проходила чітку підготовку. Наприклад, Цицерон усі свої промови занотовував. Більше того, й саму реакцію публіки.

Адвокати, які супроводжували обвинуваченого під час суду, законів не знали. Їх головним завданням було переконати натовп у правоті. Суддя ж приймав рішення за думкою народу.

Цікаво!

У середні віки в Європі на тварин подавали позови, вони ж і ставали обвинуваченими. Вислухати вироки могли вівці, кози, корови, навіть комахи. Останній вирок вислухала корова у 1740 році у Франції. Її приговорили до повішення.

Слово “codex” з латині означало “шматок дерева”. Такі дощечки змазували воском і на них виготовляли перші книги в звичному для нас форматі. Згодом римляни замінили дерево на пергамент. У 3 столітті видали збірник імператорських конституцій, який мав вигляд кодексу. У сучасній українській мові “кодекс” використовують для назв зведень законів.

Юристи з великим талантом досягають неабияких висот. До прикладу 27 із 43 американських президентів були фахівцями у цій галузі.

У 1845 році до кримінальної відповідальності могли притягнути дітей від 7 років. В Україні нині відповідати по закону можуть підлітки віком 14-16 років (залежить від тяжкості злочину).

Маловідомо, що Петро Ілліч Чайковський за професією був юристом. Композитор закінчив Імператорське училище правознавства. Далі отримав чин титулярного радника та працював в Міністерстві юстиції. При цьому не покидав заняття улюбленою справою.

Курйозні ситуації

У США 21-річний студент став першим, кого засудили за розпалювання расової ворожнечі. Хлопець погрожував вбити азіатів у віртуальному просторі. Відправляв листи електронною поштою. Таких усього було 59. Вирок за цей злочин – 1 рік ув’язнення та штраф 1 тис. дол. Цікаво, що комп’ютером користуватися йому так і не заборонили. Пояснили це занадто важким покаранням.

У Каліфорнії Бетті Булок подала заяву до суду про те, що вона отримала рак легенів через цигарки тютюнового бренду “Phillip Morris”. Їхні сигарети жінка курила 47 років. Суд вислухав потерпілу і вирішив на її користь. Бетті виплатили моральну компенсацію у розмірі 100 тис. дол., а також матеріальну шкоду – 750 тис. дол. Саму ж компанію оштрафували на 28 млн. дол. Як висновок, якби кампанія отримала професійну консультацію та й взагалі вчасно звернулася до фахівців, то зазнала би в рази менших витрат.

Наступна історія вражає своєю “адекватністю”.

В Ізраїлі жінка подала позов до суду на 1000 доларів США проти телебачення та ведучого прогнозу погоди. Як з’ясувалося, потерпіла подивилася прогноз, там сказали, що буде сонячно і жінка, прислухавшись до порад синоптика, вдягнулася легко. Насправді ж пішов дощ і вона захворіла. Жінка 4 дні провела на лікарняному і витратила 38 дол. на ліки. При цьому всьому пережила сильний стрес.

Що ж, курйози трапляються доволі часто. Вони можуть застати нас в будь-який час та будь-якому місці. Головне – не втрачати голову та поводити себе адекватно, адже правильне рішення має бути мудрим та обдуманим.

“Останній вирок вислухала корова” – цікаві юридичні факти