На сьогодні доволі ефективним способом управління майном є передача земельних ділянок в оренду, вона ж має перевагу над продажем – не потрібно змінювати власника. Як безпечно здати пай та не потрапити на гачок до рейдерів? Які документи необхідні для підписання договору? Найчастіші питання та відповіді на них – далі у статті.

Право власності або необхідні документи

Для того, аби передати в оренду землю, потрібно мати документ, в якому зазначено, що Ви є власником. Далі документи, які посвідчують право власності на земельну ділянку. Однак право виникає лише після державної реєстрації. Оформлюється відповідно до Закону України “Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень”. У випадку, коли змінюється власник, право на землю посвідчується договором купівлі-продажу чи свідоцтвом про право на спадщину.

Вимоги до орендаря

Орендарями можуть бути юридичні особи і громадяни, особи без громадянства та іноземці, міжнародні організації та об’єднання, іноземні держави. Також Кабмін, державні адміністрації всіх рівнів, міські, районні, селищні, сільські та облради, Верховна Рада Криму.

Договір між орендарем та власником

Договір укладається письмово. Він має бути завірений нотаріусом. У договорі має бути інформація про орендну плату (індексація, розмір, строки, умови та способи розрахунків, відповідальність за несплату); об’єкт оренди (розмір земельної ділянки, місце розташування, кадастровий номер); термін дії договору. Для сільськогосподарських ділянок – строк дії від 7 до 50 років. За згодою сторін визначається розмір щорічної плати за оренду (не меншим за 3% від вартості землі). Додаткові умови також обговорюють обидві сторони.

При відсутності кадастрового номера, потрібно звернутися до спецпідприємства задля виготовлення технічної документації із землеустрою. Далі необхідно пройти реєстрацію в Держгеокадастрі, а право власності зареєструвати в Держреєстрі речових прав на нерухоме майно.

Зміна умов договору та чи можна його розірвати

Змінити умови можна за допомогою суду, за згодою сторін. Так само це стосується розірвання договору (окрім випадків, коли в документі прописано, що розірвати його може одна сторона). Після того, як договір підписаний, він у повному користуванні орендаря. Договір оренди вважається недійсним, якщо закінчується строк, викуп ділянки, настає смерть орендаря, позбавлення його волі. А також відчуження права оренди заставодержателем, набуття права власності на будинок чи іншу будівлю, які знаходяться на цій території тощо. Загалом, існує безліч випадків, які передбачені законодавством.

Що робити, коли орендарі не платять

Буває й таке, що плата за оренду не виплачується в зазначений строк. Тоді власник має право вимагати штрафні санкції та певну компенсацію. Однак у договорі варто про це вказати. Як уже зазначалося вище, договір може бути розірваний за згодою двох сторін. У випадку, коли попри штрафи орендар використовує землю всупереч головним обов’язкам (надмірно виснажує землю та погіршує її стан), то власник має повне право на припинення договірних стосунків.

Важливо! Коли договір припинений чи розірваний, варто звернутися до державного реєстратора задля припинення права на оренду. В іншому випадку, орендар може продовжувати користуватися землею.

Скільки коштує процедура з реєстрації договорів оренди?

Сума залежить від строку. За реєстрацію протягом 5 робочих днів – від 0,05 прожиткового мінімуму. За термінову (2 години) – до 2,5.

Отже, договір оренди земельної діяльності починає діяти з моменту державної реєстрації, а не з часу його укладання. Підписується обома сторонами та обов’язково має бути нотаріально завіреним. 

 

Як здати в оренду землю – основні правила та документи