В наш час зареєструватися фізичною особою-підприємцем дуже просто. Для цього потрібно звернутися до державного реєстратора з заявою, по часу дана процедура займає всього день . Але чи так же легко потім припинити свою діяльність? До середини 2014 року ця процедура займала приблизно 2,5-3 місяці. Щоб закрити ФОП необхідно було звернутися до держреєстратора з реєстраційною карткою про припинення підприємницької діяльності. Реєстратор вносив запис до Єдиного державного реєстру про те, що ФОП перебуває «у процесі припинення» та публікував оголошення про припинення діяльності ФОП. Далі ФОПу необхідно було зібрати довідки з Пенсійного Фонду та Податкової інспекції про відсутність заборгованостей (22-ОПП та 3-ЄCВ). Лише за наявності даних довідок та після спливу не менше ніж двох місяців після публікації повідомлення про ліквідацію, ФОП міг знову звернутися до держреєстратора з усіма необхідними документами. І лише після проходження всієї цієї процедури, реєстратор вносив запис у реєстр «Припинено».

На сьогоднішній день процедура ліквідації має набагато спрощений порядок. Законодавство вже не вимагає подання реєстратору довідок форм 22-ОПП та 3-ЄСВ. Щоб ліквідувати ФОП необхідно подати держреєстратору заяву про припинення підприємницької діяльності після чого реєстратор одразу вносить запис до реєстру «Припинено». Тобто, на сьогодні процедура ліквідації скоротилася від трьох місяців до одного дня. Але даний термін є лише умовним. Адже, якщо раніше ФОП самостійно під час постійного відвідування ДПІ нагадував інспектору про проведення перевірки, і інспектор отримавши всі необхідні від ФОП документи протягом місяця проводив перевірку. Зараз же, в податкову потрібно подати лише заяву про проведення аудиторської перевірки та чекати, доки інспектор сам повідомить підприємця про необхідність надання інспектору необхідних документів. Здавалось би, що все так просто, якби не один нюанс: в Податковому Кодексі лише зазначається, що позапланова перевірка не повинна перевищувати 5 робочих днів з дня винесення Наказу про проведення документальної позапланової перевірки, але строків протягом якого часу повинна бути розпочата дана перевірка- ніде не має. Саме цим фактом і зловживають інспектори. Якщо ви самостійно, за власною ініціативою не будете ходити до інспектора та стояти у нього «над душею» з проханням розпочати перевірку, то процедура ліквідації може затягнутися на тривалий період. Дуже поширеною помилкою є те, що  інспектор не попереджає підприємця, що до моменту отримання довідки чи акту про результати проведення перевірки, за весь цей період необхідно подавати звітність. І потім випливають неприємні моменти з нарахуванням ФОПу штрафів за  несвоєчасне подання звітності.

Зважаючи на вище викладене, можна сказати, що ліквідація ФОП, як би її не намагалися спростити та скоротити строки, все одно залишається не простою та тривалою процедурою, яка потребує неодноразового відвідування податкової. Саме тому, підприємцям краще звертатися до кваліфікованих юристів, які допоможуть зекономити ФОПу і час, і нерви.

Матюшко Надія, молодший юрист ЮФ «Діспекто лігал»

Ліквідація ФОП станом на 2016 рік