РРО – реєстратор розрахункових операцій, або, простіше кажучи, касовий апарат. Це електронний технічний пристрій для фіскального регулювання грошового обігу при здійсненні суб’єктами господарської діяльності з продажу товарів чи надання послуг.

Необхідність застосування суб’єктами господарювання РРО передбачена Законом України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» (далі — Закон), який в свою чергу зазначає, що суб’єкти господарювання, які здійснюють свою підприємницьку діяльність з продажу товарів або надання послуг в передбачених Законом випадках, повинні проводити розрахункові операції через опломбовані та зареєстровані в органах ДФС реєстратори розрахункових операцій. В результаті чого покупець повинен отримати чек або квитанцію на повну суму проведеної операції.

Не зважаючи на бажання влади контролювати малий та середній бізнес в Україні сам процес утримання касового апарату досить громіздкий та затратний. В середньому, ціна на сам касовий апарат починається від 5-6 тисяч гривень плюс щомісячні витрати, в залежності від типу обладнання та функцій апарату. Підприємець чітко повинен знати, який саме тип РРО йому потрібен, щоб не переплатити або придбати касовий апарат, який не буде відповідати потрібним функціям.

На думку представників малого та середнього бізнесу, факт існування зобов’язання щодо обов’язкової реєстрації РРО не принесе великих надходжень до державного бюджету, а навпаки відведе підприємців у тінь. Така думка напряму пов’язана з витратами, які несуть підприємці, в результаті чого вони будуть вимушені піднімати ціну на товари та послуги задля покриття витрат на купівлю та утримання РРО. Також, під питанням стоїть і процес обслуговування РРО, яким займаються майже нікому не відомі компанії, які обрані незрозуміло на якій основі та за яким критерієм. Тому, на думку підприємців, доцільним є створення нормальних та прозорих умов, які б дозволяли підприємцям реєструвати касові апарати на добровільних засадах.

А поки цей процес не налагоджено, доцільно буде визначити, хто ж повинен реєструвати касові апарати та у яких випадках.

23 липня 2015 року вступив у силу підписаний Президентом України Закон №569-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законів України щодо застосування реєстраторів касових операцій», у відповідності до якого від обов’язкової реєстрації РРО звільняються фізичні особи-підприємці платники єдиного податку 1 групи та фізичні особи-підприємці платники єдиного податку 2 та 3 груп сумарний річний дохід яких не перевищує 1 мільйон гривень. Це означає, що якщо фізична особа-підприємець перевищила річний дохід на суму 1 мільйон гривень у термін не пізніше першого числа першого місяця кварталу, наступного за виникненням такого перевищення, вона повинна зареєструвати РРО. Для всіх інших реєстрація касового апарату є обов’язковою (окрім проведення банківських операцій за певними винятками, що передбачені Законом). Важливо зазначити, що в незалежності від суми річного доходу платники 2 та 3 груп єдиного податку мають в обов’язковому порядку зареєструвати РРО, якщо вони здійснюють господарську діяльність, яка підпадає під ліцензування, перш за все для підприємців, які здійснюють роздрібну торгівлю алкогольними напоями (включаючи торгівлю пивом) та тютюновими виробами.

Також, цей Закон спрощує подачу звітності у формі автоматичної подачі. Автоматична подача звітності полягає у формуванні копій розрахункових документів і фіскальних звітних чеків, які формують контрольну стрічку РРО. Таким чином, один раз в день на сервери обробки інформації Державної фіскальної служби, автоматично будуть відсилатись звітні дані. На думку працівників податкової, така форма подачі звітності звільнить підприємців від потреби зберігати протягом 3-х років кілограми контрольної стрічки та і взагалі спрощує спосіб звітності. Ще одним плюсом ДФС називає можливість дистанційного контролю за підприємцями, які ведуть розрахунки в готівковій формі, і в результаті цього повинна зменшитись кількість перевірок, як заявляють в податковій.

Щодо самої процедури реєстрації РРО, то перед подачею всіх необхідних документів потрібно перш за все придбати сам касовий апарат та заключити договір технічного обслуговування РРО, також, заключити договір оренди нежитлового приміщення, якому обов’язково повинна бути присвоєна адреса в разі відсутності приміщення, яке належить особі на праві власності. Після цього, з вичерпним переліком документів потрібно звернутися до районної ДПІ за місцем проживання фізичної особи-підприємця або за місцем розташування юридичної особи для подачі заяви 1-РРО до якої додаються завірені підписом та печаткою (за наявності) копії договорів, паспорту РРО, квитанцію про купівлю РРО (видаткова накладна, рахунок фактура) та книгу обліку розрахункових операцій (КОРО). Одразу після подачі пакету документів потрібно заповнити заяву 2-РРО на резервування фіскального номеру. Після присвоєння фіскального номеру потрібно дописати його в КОРО та заяву 1-РРО і віддати фіскальний номер в сервісний центр для опломбування касового апарату. Після чого підтверджуючі документи про опломбування касового апарату віддати інспектору і через 5 робочих днів отримати реєстраційне посвідчення про реєстрацію РРО та зареєстровану книгу обліку розрахункових операцій.

В разі, якщо адреса реєстрації або місцезнаходження не співпадає з адресою господарської діяльності на якій знаходиться приміщення, потрібно подати заяву 3-РРО з корінцем для того, щоб касовий апарат поставили на облік за місцезнаходженням РРО.

Зважаючи на вищевикладене та беручи загальну тенденцію спрощення процедури реєстрації РРО в Україні, можна зробити висновок, що кардинально-позитивних змін українські підприємці не відчули, і досі є актуальним питання, щодо добровільної реєстрації касових апаратів для малого та середнього бізнесу, в той час, коли державні службовці наполягають на обов’язковому впровадженні касових апаратів для всіх підприємців, які здійснюють господарську діяльність.

Автор матеріалу: Бобровник Антон, молодший юрист

Касовий апарат, навіщо він потрібен та кому його потрібно реєструвати