Діти – наше майбутнє, наш сенс життя. Однак для когось можуть стати тягарем. На сьогоднішній день розлучення – явище поширене. Причини можуть буть різними. Проте завжди варто пам’ятати, що колишніми можуть бути чоловік, дружина, але ніяк не дитина. Тому, аби батьки стали ще відповідальнішими, до законодавства внесли певні зміни. Тепер для тих, хто ухилятиметься від утримування дитини передбачена адміністративна відповідальність. Змінився і порядок винесення рішення – до суду йти не прийдеться. Які документи подавати до суду, як довго чекати рішення та у що може обернутися халатність батьків – далі в статті.

Стягнення аліментів. Зміни процедури

Загалом, зміни внесені до Сімейного, Цивільного та Цивільно-процесуального кодексів України. Це для того, аби порядок звернення став більш простим, а відповідальність спіткала кожного ухилянта.

У СКУ (ст. 183) доповнена 5 частина. У ній – “той із батьків/представників дитини може звернутися до суду з заявою про видачу відповідного наказу про стягнення аліментів. На одну дитину – одна четверта. На двох – третина. На трьох і більше – половина доходу (заробітку), однак не більше 10 п. м. на дитину.

Раніше суд мав повідомляти обидві сторони про відкриття провадження, проінформувати з приводу дати, часу, місця розгляду справи. А також про всі ухвалені рішення (ЦПК, ст. 27). До того ж, на судовому засіданні вислуховували пояснення сторін, розглядали клопотання, аналізували доводи й заперечення. Тож, ухилянт мав можливість затягувати процес своїми безкінечними поясненнями.

Без зайвих формальностей. Що повинен зробити заявник?

Щоб отримати судовий наказ необхідно:

  • подати відповідну письмову заяву до суду першої інстанції, враховуючи правила;
  • у самій заяві має бути: ім’я заявника, боржника (якщо є представник заявника), місце знаходження, обґрунтовані вимоги та обставини. А також потрібно вказати бажаний розмір аліментів, перелік документів, які додаються до заяви;
  • заяву слід підписати заявником чи представником (має бути документальне підтвердження на це прав), подати з копією заяви та додатків для боржника.

Неправильно оформлена заява може бути повернута (Цивільно процесуальний кодекс, ст. 121). Однак це не означає, що не можна її подати повторно, усунувши недоліки.

Коли ж заява прийнята, то протягом 3 днів суд повинен видати наказ про стягнення аліментів і повідомити про це боржника. Суд надсилає такі копії: судового наказу, заяви про стягнення, додані до неї документи. Окрім того, описується право у випадку заперечення проти вимог, яке діє 10 днів з дня отримання наказу (оскарження). (Цивільний процесуальний кодекс, ст. 104).

Варто знати, що тепер сторони в судове засідання не викликаються. А доводити законність претензії утримувачу дитини більше не потрібно. Фактично це відбувається заочно. Разом з тим, права боржника не порушуються – судовий наказ можна оскаржити.

Згідно зі статтею 201 ЦПК, позови про визнання батьківства, зміни місця проживання дитини та інше, які раніше використовувались боржником для довгого розгляду спору, тепер не буде підставою затягувати судовий процес. Рішення виноситимуть миттєво.

Посилена відповідальність для неплатників аліментів (№ 7277)

Законопроект передбачає наступні заходи для злісних ухилянтів:

  1. тимчасове обмеження права керувати транспортом, якщо боржник не платить аліментів більше ніж півроку. Таке обмеження не діє для тих, для кого транспорт є основним засобом пересування (інваліди або утримувачі інвалідів І-ІІ групи, дитини з інвалідністю);
  2. тимчасове обмеження права виїзду за межі України;
  3. тимчасове обмеження права полювати;
  4. тимчасове обмеження права користуватися вогнепальною чи іншою зброєю (мисливською, пневматичною). Відповідні обмеження встановлюють державні чи приватні виконавці, а стосуються боржників, які не виплачували кошти більше 6 місяців.

Окрім того, в законопроекті йдеться про новий вид адміністративного стягнення – соціальні роботи. Вони ж є оплатними, на відміну від громадских. Виконуючи соцроботи, боржник отримує гроші. По завершенню, їх перераховують в орган державної виконавчої служби чи приватному виконавцю для погашення заборгованості по аліментам.

У разі ухилення від соціальних робіт, божникові можуть накласти адміністративний арешт.

Аби вплинути на ухилянтів, вводять таке рішення, як виїзд дитини за кордон одноособово тим з батьків, який її утримує.

Нагадаємо, що відтепер стягнення аліментів у твердій грошовій сумі можливе в будь-якому випадку та не залежить, чи має платник аліментів нерегулярний дохід (Сімейний кодекс України, ст. 184).

Усе вищезазначене чекає лише одного – підпису Президента України. Після нього зміни наберуть вагомої чинності.

Інформацію про консультування з питань сімейного права, Ви можете отримати на сторінці Стягнення аліментів.

Стягнення аліментів по-новому: відповідальність боржника
Tagged on: