У західних країнах вже давно існує інститут шлюбного договору. В Україні ж з’явився не так давно. 1992 року до українського Кодексу про шлюб і сім’ю  внесли відповідні зміни. Питання шлюбного договору є окремою главою у Сімейному кодексі. Останній набрав чинності з 1 січня 2004 року. Попри це, в нашій країні шлюбний контракт є швидше винятком, аніж нормою. Тож навіщо він потрібен і як оформити – далі.

Шлюбний контракт. Для чого він?

Шлюбний контракт є комплексним підходом до регулювання відносин між подружжям. Документ включає у собі одразу декілька видів договорів. Зокрема, щодо правового режиму майна, надання утримання, утримання дитини. Якщо виникають спори, то керуватись слід саме положеннями, що є в шлюбному договорі.

Складання документу

Допустима лише письмова форма та нотаріальне посвідчення. Такий договір не можуть укладати поручителі чи законні представники.

Шлюбний контрактПро що можна домовитись?

  1. Можна визначити майно, що передається для використання на сумісні сімейні потреби. Також його правовий режим, подароване подружжю.
  2. Чоловік із дружиною можуть домовитись про те, щоб майно, набуте у шлюбі, не поширювати. Разом з тим, про право власності.
  3. Стосовно порядку поділу майна у разі розірвання відносин.
  4. Про порядок користування житлом. До прикладу, у випадку розірвання шлюбу виплата грошової компенсації для того, хто заселився на момент відносин.
  5. Матеріальна допомога та умови.
  6. Домовитись можна і про умови, розмір та строки виплати аліментів.

Стосовно майнових прав, із шлюбним договором майже повна свобода. Головне, аби це не суперечило моральним засадам суспільства.

Тривалість дії шлюбного контракту

За статтею 95 СКУ, укладений ще до шлюбу договір стає чинним у день реєстрації відносин. Якщо вже у шлюбі, то від дня посвідчення нотаріусом. Можна встановити і загальний термін дії документу чи ж певних умов.

Зміна положень

Змінити положення в документі можна лише за згодою обох сторін і з нотаріальним посвідченням. Якщо ж спільної згоди не вдалося досягнути, то справою займеться суд. Особливо, коли цього вимагають інтереси дітей.

Подружжя має право як відмовитись від шлюбного контракту, так і розірвати його. Для відмови до нотаріусу слід подати відповідну заяву. Та й зробити це потрібно за сумісною згодою. Розірвання ж відбувається лише за судовим рішенням. При цьому необхідно надати вагомі підстави.

 

Якщо Вам необхідна юридична допомога, інформацію про консультування Ви можете отримати на сторінці Договори у сімейному праві.

 

Шлюбний контракт: як його укласти правильно?