Здавати квартиру в оренду є хорошим видом заробітку. Проте буває, коли господар є дещо недосвідченим і через це виникають проблеми. Особливо, коли наймач починає “сідати на голову”. Випадки, коли недобросовісний орендар не хоче виселятись – далі в статті.

Недобросовісний орендар. Як діяти господареві, коли наймач порушує правила?

Коли термін договору вичерпався, а орендар не хоче виселятись

У статті 526 ЦКУ йдеться, що прописані обов’язки у договорі мають виконуватись чітко. А відповідно до ст. 629, договір є необхідним для обох сторін. На практиці ж нерідко зустрічаються порушення. Зокрема, коли із закінченням строку договору, тобто права винаймати житло, квартирант не поспішає з’їжджати.

Стаття 785 ЦКУ говорить, що при припиненні дії договору оренди наймач повинен одразу повернути орендодавцеві річ (квартиру) та в тому стані, що був із самого початку винаймання. Якщо ж не поспішає цього робити – господар може звернутися до суду. За загальним правилом має бути складений акт передачі, який допоможе уникнути непорозумінь у майбутньому.

Отож, після того, як закінчиться дія документу, орендар не має права знаходитись у квартирі. Таким чином, господар може сміливо йти до суду з вимогою повернення свого майна. Подається позовна заява та ряд документів. Зокрема, право власності на житло та копію договору оренди.

Недобросовісний орендар. Коли договір є безстроковим

У разі, якщо укладений договір на невизначений термін власник вирішив розірвати його, то зробити це має право. Єдине, що повинен попередити квартиранта за 2 місяці до виселення.

Орендар порушує умови

За статтею 825 ЦКУ договір оренди можна розірвати за рішенням суду, тобто маючи вимогу від орендодавця. Це в таких випадках, коли наймач:

  • не вносить плату за житло понад півроку (якщо в договорі не прописане інше);
  • руйнує чи псує житло.

Коли неграмотно складений договір

Погано, коли не грамотно. Ще гірше, коли його взагалі немає.

За законом має бути договір. Адже на сторони покладаються певні права з обов’язками. Таким чином без документу їх немає. І претензій у разі неприємностей по суті не може бути. З боку наймача, то немає права проживати. Тим самим, господар може прийти до правоохоронців із заявою, що його житло зайняли невідомі особи. Інший бік цієї ситуації – поліція може захистити громадян. Тим більше, що за законом передбачений окремий порядок виконання судових рішень.

Коли договору немає, то виходить, що вимагати гроші за оренду – незаконно. Якщо ж ситуація стосується договірних умов, які прописані не повністю, то відповіді на питання слід шувати в законодавстві. Зокрема це врегульовано главою 59 ЦКУ.

Як висновок, при грамотно складеному договорі можна уникнути багатьох неприємних ситуацій. Завжди слід бути уважним з ким і як укладаєш будь-які відносини.

 

Якщо Вам необхідна юридична допомога, інформацію про консультування Ви можете отримати на сторінці Судові справи.

Недобросовісний орендар: як його виселити з квартири?