Існує декілька різновидів стажу роботи. Загалом – трудовий (загальний) — це періоди офіційної трудової діяльності (записи в трудовій книжці). Трудовий може включати в себе такі поняття як загальний, пільговий і спеціальний стаж роботи.

Страховий (пенсійний) — це відрізок часу, протягом якого особа підлягала загальнообов’язковому держпенсійному страхуванню, за який кожного місяця сплачувалися внески в сумі не менше, ніж мінімальний страховий внесок.

Спеціальний — це сумарна тривалість певної трудової діяльності на відповідних видах робіт, що дає право на дострокове призначення трудової пенсії.

Пільговий — це період трудової діяльності в шкідливих, небезпечних або специфічних умовах протягом повного робочого дня.

Відповідно до введення страхового стажу 1 січня 2004 року стало не важливо, скільки людина працювала, значення має протягом якого періоду і скільки сплачував роботодавець за неї до Пенсійного фонду. Отриманий до січня 2004 року трудовий стаж автоматично прирівнюється до страхового. Після зазначеної дати для розрахунку пенсії має значення період сплати страхових внесків. А з 1 січня 2018-го піти на пенсію українці можуть в 60, 63 або 65 років, залежить від накопиченого за роки трудової діяльності страхового стажу. Що зараховують до пенсійного страхового стажу, зокрема навчання в вишах, службу в армії та декрет – далі в статті.

Калькулятор стажу роботи. Навчання, армія, декрет

Відповідно до ЗУ “Про загальнообов’язкове держпенсійне страхування” без сплати внесків до Пенсійного фонду у страховий стаж пенсіонера зараховується:

  • строкова служба в армії;
  • догляд за дитиною-інвалідом;
  • військова (не строкова) служба;
  • відпустка по вагітності та пологам;
  • відпустка по догляду за дитиною до 3-річного віку;
  • строкова альтернативна (невійськова) служба;
  • перебування на фронті або участь у бойових діях;
  • період перебування за кордоном дружин або чоловіків дипломатів під час служби;
  • інвалідність через нещасний випадок на виробництві або профзахворювання;
  • виконання обов’язків батьків-вихователів дитячих будинків сімейного типу;
  • служба у воєнізованих формуваннях, гірничорятувальних частинах і аварійно-рятувальних підрозділах, створених відповідно до законодавства України;
  • строк отримання матеріальної допомоги на професійну підготовку/перепідготовку та підвищення кваліфікації, а також період отримання допомоги по безробіттю;
  • догляд за інвалідом I групи, особам, які потребують постійного догляду (по МСЕК) або тим, кому 80 років, якщо доглядає непрацююча, але працездатна людина.

Додатково в період до 1 січня 2004 року сюди ж включають:

  • навчання у вищих і середніх спеціальних навчальних закладах, училищах і на курсах по підготовці кадрів, підвищенню кваліфікації та перекваліфікації, в аспірантурі, докторантурі і клінічній ординатурі;
  • період проживання дружин офіцерів, прапорщиків і мічманів, а також військовослужбовців надстрокової служби з чоловіками в місцевостях, де була відсутня можливість їх працевлаштування за спеціальністю (не більше 10 років).

Документи, що підтверджують пенсійний стаж – до 1 липня 2000-го здійснюється на підставі записів у трудовій книжці, а також довідок підприємств, установ і організацій, даних державних архівів. Після 1 липня 2000 року розрахунок пенсійного стажу проводиться суто за даними персонального обліку в Пенсійному фонді.

Що зарахують до пенсійного страхового стажу?

Питання зарахування навчання у вишах до страхового стажу не передбачено законом про пенсійну реформу, ухваленим Верховною Радою 3 жовтня, й залишається по суті відкритим. За словами міністра соцполітики Андрія Реви, до 2004 року навчання у ВНЗ зараховується в повному обсязі до страхового стажу, хотіли, щоб і з 2004 року діяло це правило проте виникло безліч питань.

Поряд з тим, були внесені поправки до законопроекту №6614 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій», які запропонувала нардеп Людмила Денісова, її ж підтримали парламентарії.

Зокрема, до страхового стажу зараховуватимуть періоди ведення підприємницької діяльності, що на спрощеній системі оподаткування – з 1 січня 1998 року по 10 червня 2000-го включно (має бути довідка про реєстрацію); з липня 2000 року по 31 грудня 2017-го, за умови сплати страхових внесків незалежно від розміру. До того ж, до стажу буде зараховуватися проходження військової служби по 31 грудня 2017 року включно. А також перебування у відпустці у зв’язку з вагітністю та пологами у період з 1 січня 2004 року по 30 червня 2013 року.

Разом з тим до зарахування до страхового стажу передбачений період перебування у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею 6-річного віку з 1 січня 2004-го до часу запровадження сплати страхових внесків за жінок, які перебувають у декреті до досягнення дитиною 3-річного віку.

За рішенням Ради, до страхового стажу також будуть зараховувати навчання у вишах на денній формі та на державному замовленні. А також навчання в аспірантурі, докторантурі з 1 січня 2004-го по 31 грудня 2017 року включно.

Якщо Вам необхідна юридична допомога, інформацію про консультування Ви можете отримати на сторінці Трудове право.

 

 

 

Калькулятор стажу роботи: чи зарахують до страхового стажу навчання у вишах, армію та декрет?